Checkout.com przejmuje ProcessOut. To największa w historii europejska runda finansowania serii A firmy fintech

Dodane: 28.02.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Checkout.com, globalny dostawca rozwiązań płatniczych, przejął francuską firmę płatniczą ProcessOut. Jest to pierwsza akwizycja Checkout.com, która nastąpiła po ogłoszeniu przez firmę w 2019 roku rekordowej rundy finansowania serii A o wartości 230 mln dolarów. Wartość tej transakcji wyniosła prawie 2 miliardy dolarów, co stanowi największą w historii europejską rundę finansowania serii A firmy fintech.

Założona w 2015 roku przez sześciu francuskich przedsiębiorców firma ProcessOut stworzyła międzynarodowe rozwiązanie płatnicze dla e-commerce. Twórcy startupu uświadomili sobie, że firmy najczęściej polegają na jednym dostawcy usług płatniczych i przez to tracą pieniądze. Dlatego ProcessOut zbudował moduł inteligentnego routera kasowego, który współpracuje z dziesiątkami dostawców płatności. Po wprowadzeniu numeru karty, ProcessOut podpowiada najlepszego dostawcę płatności, jeśli chodzi o opłaty i wskaźnik akceptacji.

W 2019 roku ponad 10 proc. wszystkich transakcji online we Francji wykonano za pomocą ProcessOut. Ich łączna wartość wyniosła ponad 20 miliardów dolarów. Teraz  14-osobowy zespół ProcessOut dołączy do globalnego zespołu 600 pracowników Checkout.com w Paryżu i Londynie. Przejęcie to umożliwi Checkout.com zaoferowanie swoim klientom korporacyjnym więcej narzędzi do optymalizacji i usprawnienia przepływu płatności. ProcessOut współpracuje z wieloma wiodącymi firmami, w tym Glovo, Dashlane, Rakuten, Veepee i OUI.sncf.

– Transakcjami o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów z 2019 roku, ProcessOut pokazał, że potrafi dynamicznie się rozwijać. Jesteśmy zachwyceni, że właśnie ten startup będzie naszym pierwszym przejęciem. Połączenie ich wiedzy i funkcjonalności z naszą platformą pozwoli zaoferować naszym globalnym handlowcom głębszy wgląd w ich działania, poprawić ich wyniki pracy i zmaksymalizować efektywność kosztową ich płatności – powiedział w komunikacie Guillaume Pousaz, założyciel i dyrektor generalny Checkout.com.

Również zespół ProcessOut jest podekscytowany akwizycją. – Chciałbym podziękować oddanemu zespołowi stojącemu za ProcessOut oraz naszym inwestorom i mentorom, którzy pomagali i wspierali nas w trakcie całej podróży, aby uczynić biznes takim, jaki jest dzisiaj. Z niecierpliwością czekamy na następny rozdział tej podróży i dalszą współpracę z największymi handlowcami w celu optymalizacji ich płatności – powiedział Manuel Huez, dyrektor ds. produktu i współzałożyciel ProcessOut, powiedział.

We wrześniu 2019 roku Checkout.com ogłosił, że otrzymał od francuskich regulatorów licencję Electronic Money Institution. Firma, która posiada jedenaście biur na całym świecie, ogłosiła również plany skalowania zatrudnienia z 600 pracowników do 1000 w ciągu najbliższego roku.