Chiny zainwestują 11 mld dolarów w startupy z Europy. Fundusz nastawiony na branżę fintech

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

CEE Financial Corporation – tak nazywa się właśnie utworzony fundusz inwestycyjny finansowany przez „Industrial and Commercial Bank of China Limited”. Jego celem jest znalezienie i zainwestowanie w najciekawsze pomysły z centralnej i wschodniej Europy z branży fintech.

Jeden pas, jeden szlak

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie funduszu, CEE Financial Corporation będzie inwestował w ciekawe przedsięwzięcia dzięki środkom własnym, ale i tym pozyskanym z lokalnych rządowych programów wspierających młode inicjatywy. Na ten cel ma już 11 miliardów dolarów, ale chce zwiększyć tę kwotę do 50 miliardów dolarów.

Otwarcie tego funduszu inwestycyjnego jest kolejnym etapem programu „Jeden pas, jeden szlak” realizowanego przez Chiny we współpracy z europejskimi państwami. Gao Yan, wiceminister gospodarki, powiedział, że w ubiegłym roku chińskie firmy zainwestowały blisko pięć miliardów dolarów w przedsięwzięcia z Europy Środkowej. Kwota inwestycji w tym roku została zwiększona.

Polska i Chiny

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) już w czerwcu 2016 roku podpisał umowy partnerskie z chińskimi bankami publicznymi: China Development Bank (CDB), The Export-Import Bank of China (Eximbank) oraz Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Podpisanie umów miało na celu „wzmocnienie współpracy w obszarze wspierania handlu i rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Chinami”.

Wtedy, w komunikacie, zapowiadano kolejne kroki związane z rozszerzeniem współpracy. Industrial and Commercial Bank of China zapowiadał inwestycję miliarda euro, tworząc CEE Financial Corporation, a BGK chciał wesprzeć to działanie kwotą 300 milionami euro. „Do przystąpienia do funduszu zaproszeni zostali także inni inwestorzy, w tym banki rozwoju z tej części Europy” – napisano.

Projekty infrastrukturalne

Choć CEE Financial Corporation ma za zadanie promować współpracę pomiędzy Chinami i Środkowowschodnią Europą, jego główny cel jest inny. Głównym celem inicjatywy nie jest charytatywne wsparcie młodych spółek, ale osiągnięcie zysku. Na razie mało wiadomo, jakimi dokładnie rozwiązaniami są zainteresowani przedstawiciele chińskiego funduszu. 

W cytowanym wcześniej komunikacie są zdawkowe informacje na ten temat. Wiadomo na pewno, że chodzi o branżę fintech (technologie związane z finansami, obsługą bankowości). Możemy też przeczytać, że „fundusz będzie koncentrował się głównie na projektach o charakterze infrastrukturalnym”. Mamy nadzieję, że niebawem dowiemy się więcej na ten temat.