Chipper Cash dostał 6 mln dolarów na rozwój bezpłatnych usług płatniczych w Afryce

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Chipper Cash

Udostępnij:

Afrykański fintech Chipper Cash dostał 6 milionów dolarów od funduszu Deciens Capital. Startup chce zaoferować bezpłatne usługi płatnicze w najbardziej zaludnionym kraju Afryki – Nigerii.

Firma rozpoczęła działalność w 2018 r. W maju tego roku startup zebrał 2,4 mln dolarów w rundzie seedowej.

Chipper Cash oferuje mobilne, bezpłatne usługi płatnicze P2P w sześciu krajach: Ghanie, Ugandzie, Nigerii, Tanzanii, Rwandzie i Kenii. Firma ma swoją siedzibę w San Francisco.

Ham Serunjogi, CEO Chipper Cash, powiedział, że firma wykorzysta pozyskany kapitał, aby powiększyć swój zespół i poszerzyć zasięg w Południowej Afryce.

Jakie plany ma Chipper Cash?

Chipper Cash ma obecnie ponad 600 000 aktywnych użytkowników i obsłużył do tej pory ponad 3 miliony transakcji.

Założyciele planują teraz uruchomić aplikację w Nigerii – najbardziej zaludnionym kraju w Afryce. Branża fintech w tym regionie jest jedną z najbardziej zaawansowanych i największych w całej w Afryce.

Tylko w listopadzie nigeryjskie fintechy pozyskały 360 mln dolarów. To jest ok. ⅓ całego kapitału, który dostały startupy w Afryce w 2018 r.

Chińscy inwestorzy zasili ostatnio 220 mln dolarów OPay i PalmPay – dwa afrykańskie startupy zajmujące się także płatnościami.

Chipper Cash ma być zupełnie darmowy, i ten sposób jego pomysłodawcy chcą stać się konkurencyjni na rodzimym rynku.

Chaka pomaga inwestować online w Afryce

Całkiem niedawno pisaliśmy o innym afrykańskim startupie z branży fintech. Jest to tylko jeden z wielu przykładów na to, jak na czarnym lądzie prężnie rozwijają się nowe technologie związane z przepływem pieniędzy.

Chaka stworzył API oraz interfejs, który pozwala Nigeryjczykom posiadającym konto bankowe tworzyć konta handlowe. Dzięki aplikacji użytkownicy mogą kupować akcje globalnych spółek giełdowych i lokalne akcje w Nigerii.

Inwestorzy mogą zacząć od zaledwie 1000 nair (ok. 11 zł) lub 10 dolarów, aby utworzyć lokalny lub globalny portfel. Opłaty na platformie wynoszą 100 nair (lub 3%) dla transakcji lokalnych i 4 dolary dla transakcji globalnych.

W celu ułatwienia zakupów akcji Chaka współpracuje z dwoma brokerami: Citi Investment Capital i DriveWealth z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.