Chorwacja ma nowe fundusze VC – będą szukać startupów od fazy pre-seed do rundy A

Dodane:

Julia Sienkiewicz Julia Sienkiewicz

Chorwacja ma nowe fundusze VC – będą szukać startupów od fazy pre-seed do rundy A

Udostępnij:

W połowie lipca br. chorwacki inwestor VC AYMO Ventures ogłosił pierwsze zamknięcie rundy pozyskiwania kapitału na rzecz dwóch funduszy – AYMO Fund i AYMO Accelerator Fund – o łącznym kapitale zarządzanym w wysokości 52 mln euro. Celem funduszy jest pobudzenie fali innowacji w lokalnym ekosystemie startupów.

Chorwacja zyskała dwa nowe fundusze VC – AYMO Fund i AYMO Accelerator Fund o łącznych aktywach zarządzanych w wysokości 52 milionów euro. O ich powstaniu poinformowali przedstawiciele chorwackiego AYMO Ventures. 

Jak podaje portal The Recursive, finansowanie pochodziło ze źródeł indywidualnych oraz instytucjonalnych, a przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz lokalnych podmiotów ekosystemowych, których nazwy nie zostały ujawnione. Oba fundusze mają standardowy okres trwania 10 lat, a okres inwestycyjny wynosi pierwsze 5 lat.

Funduszami zarządzać będą Silvije Radišić, partner zarządzający, oraz Nikola Livaković, Ratko Jović oraz Božidar Pavlović jako partnerzy. Mimo, że w roli inwestorów występują po raz pierwszy, posiadają szerokie doświadczenie, ze specjalizacją w branży finansowej. 

Będą inwestować w startupy od fazy pre-seed do rundy A

Z uwagi na niedobór funduszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, AYMO Ventures we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym postanowili, że utworzony zostanie nie jeden, a dwa podmioty – pierwszy na inwestycje we wczesnym etapie, zaś drugi inwestować będzie w startupy w późniejszych etapach rozwoju.

Jak ujawnił Božidar Pavlović w rozmowie z portalem The Recursive, AYMO Accelerator Fund będzie finansować startupy w fazach pre-seed i seed, kwotą od 50 tys. do 300 tys. euro. Natomiast AYMO Fund poszuka „dojrzalszych” firm o sprawdzonych modelach biznesowych, mocnej sile przebicia – pod względem bazy klientów i przychodów – oraz jasnej ścieżce rozwoju. Tutaj finansowanie będzie na poziomie 1 mln euro i więcej. 

Fundusze AYMO Fund i AYMO Accelerator Fund w pierwszej kolejności będą miały oczy zwrócone na ekosystem startupowy w Chorwacji, ale niewykluczone, że gdy nadarzy się okazja, zainwestują również w firmy na sąsiednich rynkach. 

Pierwsze inwestycje już wkrótce 

Božidar Pavlović w rozmowie z The Recursive podkreślił również fakt, że oba fundusze zostały założone w Luksemburgu zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi. Obecnie firmy utworzyły już pokaźną listę potencjalnych startupów, w które warto zainwestować i  wkrótce planują ogłosić swoje pierwsze inwestycje. 

Czytaj również: