CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji

Dodane: 13.11.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) w ramach działalności niemieckiejagencji kosmicznej (DLR) zleciło kontynuację rozwojukrajowej platformy udostępniającej dane z obserwacji Ziemi (CODE-DE). Realizacja tego projektu została powierzona CloudFerro, jednej z europejskich firm zajmujących się chmurą obliczeniową, wraz z podwykonawcą Erteco Technologies.
Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech (https://code-de.org/) od początku 2017 roku. Umożliwia przetwarzanie  danych z obserwacji Ziemi pozyskiwanych w ramach europejskiego programu Copernicus. Umowa z CloudFerro została podpisana do końca 2022 roku, z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.

Dostęp do platformy CODE-DE będzie nadal bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

– Użytkownicy CODE-DE wkrótce będą mogli korzystać z synergii z innymi platformami DIAS zarządzanymi przez Komisję Europejską. Zapewni to większą elastyczność i skalowalność danych. Z pewnością ta różnica będzie zauważalna – podkreśla dr Michael Schmidt, przedstawiciel CODE-DE w DLR.

Współpraca z Niemcami

– Jesteśmy dumni z rozpoczęcia współpracy z DeutschesZentrumfür Luft- und Raumfahrt (DLR), czyli niemieckim odpowiednikiem NASA. CODE-DE będzie piątą wielkoskalową platformą, działającą w naszym środowisku chmurowym. W ramach tego projektu CloudFerro utworzy w Niemczech kolejny hub, służący do przechowywania danych CODE-DE. Użytkownicy w Niemczech i za granicą będą mieli dostęp do wydajnej i niezawodnej platformy chmurowej, łączącej dostęp do danych z obserwacji Ziemi z elastycznym ich przetwarzaniem – mówi Maciej Krzyżanowski, Prezes ZarząduCloudFerro.

CloudFerro już udostępnia chmurę dla dwóch z pięciu europejskich platform DIAS:CREODIAS i WEkEO, a także chmurę prywatną dla Copernicus Climate Data Store.

Do czego służy CODE-DE?

CODE-DE umożliwia użytkownikom dostęp do danych satelitarnych i innych informacji dostarczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Komisję Europejską w ramach projektu Copernicus. Platforma to także bezpieczne środowisko pracy do przechowywania prywatnych danych i zintegrowanego przetwarzania w celu generowania różnego rodzaju analiz. CODE-DE pozwala także na publikację i ponowne wykorzystanie wygenerowanych produktów jako usług sieciowych. Platforma umożliwia stosowanie technologii sztucznej inteligencji (AI). Jest również obszernym helpdeskiem oraz zawiera programy szkoleniowe.

CODE-DE od 2017 roku jest obsługiwany przez centrum danych teledetekcyjnych niemieckiego centrum lotniczego (DLR-DFD). Ta współpraca potrwa do końca pierwszego kwartału 2020 roku. Nowa wersja CODE-DE, wykorzystująca osiągnięcia i doświadczenia z pierwszej fazy operacyjnej uzupełniona o nowe funkcjonalności, będzie realizowana od 1 kwietnia 2020 roku.

– Wybór CloudFerro w przetargu dotyczącym niemieckiej platformy udostępniającej dane satelitarne jest kolejnym potwierdzeniem naszej rosnącej pozycji w Europie. Nasza chmura jest elastyczna, niezawodna i gotowa na wszelkie wyzwania związane z przetwarzaniem dużych ilości danych. Z przyjemnością realizujemy założenia Komisji Europejskiej dotyczącymi programu Copernicus i projektów DIAS. W CODE-DE mamy zamiar osiągnąć efekt synergii i wykorzystać wiedzę, doświadczenie i metody przetwarzania danych wypracowane podczas zarządzania platformą CREODIAS – dodaje Maciej Krzyżanowski.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem