Cloudflight przejmuje Divante. Wartość transakcji to +175 mln złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Cloudflight przejmuje Divante. Wartość transakcji to +175 mln złotych

Udostępnij:

Divante, które od marca 2015 roku było częścią Grupy OEX, zmienia właściciela. Cloudflight kupiło 100% udziałów spółki za ok. 175,1 mln zł, przy czym ta suma może być jeszcze powiększona o dodatkowe wynagrodzenie.

– Miło mi poinformować, że Divante łączy siły z Cloudflight. Połączone organizacje to blisko 1000 osób. Plan zakłada dalszy dynamiczny wzrost całej grup – napisał na Facebooku Tomasz Karwatka, co-founder Divante, które już niebawem stanie się częścią Cloudflight.

Cloudflight to europejski dostawca rozwiązań softwarowych w obszarze sztucznej inteligencji. Zatrudnia ponad 600 osób. Działa w 18 lokalizacjach w takich krajach jak Austria, Niemcy, Rumunia i Holandia, a do grona klientów spółki należą m.in. Porsche Informatik, Doka, Uniwersytet Wiedeński czy Europejska Agencja Kosmiczna. Divante wzmocni kompetencje Cloudflight w obszarze e-commerce.

Przy okazji ogłoszenia transakcji Tomasz Karwatka napisał na Facebooku:

„Czego się nauczyłem podczas 13 lat rozwijania Divante:

  1. Bardzo ważne są ambicje, chęć bycia najlepszym w czymś przyciąga świetne osoby, dobrych klientów i dodaje sił.
  2. Technologia jest globalna i rozwijanie globalnej firmy technologicznej może być czasem łatwiejsze niż walka o lokalny rynek.
  3. Innowacyjne podejście, inwestycje w R&D i mocny brand dają silną przewagę konkurencyjną i zastrzyk marży, który buforuje wiele błędów zarządu.
  4. Kultura jest ważniejsza niż systemy i procesy. W szybko rosnącej firmie kultura jest ubezpieczeniem na nie dość szybko zmieniające się procesy.
  5. Stworzenie firmy działającej bez założycieli jest możliwe.”

Divante i Grupa OEX

Divante od marca 2015 roku było częścią Grupy OEX. Grupy OEX kupiła wtedy 51% udziałów w spółce wycenianych na 3,2 mln zł. Divante to kolejna spółka z Grupy OEX, która została wyceniona transakcyjnie na poziomie znacząco wyższym od wartości pierwotnej inwestycji, po sprzedanej w 2019 r. do międzynarodowego inwestora branżowego spółce ArchiDoc, oferującej usługi digitalizacji dokumentów i prowadzenia elektronicznych archiwów oraz zrealizowanej ostatnio rundzie finansowania przez Vue Storefront, zajmującego się rozwojem i dystrybucją nowoczesnych rozwiązań front-endowych dla sklepów internetowych.

– W momencie dołączenia do Grupy OEX Divante było agencją e-commerce z różnymi kompetencjami: od IT do UX i marketingu. Wspieraliśmy spółkę w jej rozwoju i dzięki konsekwentnie realizowanej strategii stała się ona znaczącym dostawcą zaawansowanych usług technologicznych dla e-commerce, współpracującym z wieloma uznanymi klientami na całym świecie. Analizując możliwości w ramach realizowanego przez nas przeglądu opcji strategicznych dla tej spółki zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie silnego inwestora branżowego. To pozwoli spółce na dalszy intensywny rozwój. 6 lat naszej wspólnej pracy z założycielami i sukcesorami Divante zaowocowało tym, że spółka znalazła się w orbicie zainteresowania takich graczy jak Cloudflight. Transakcja stanowi potwierdzenie kompetencji Grupy OEX w budowaniu wartości spółek działających w obszarze e-commerce i digitalu – mówi Jerzy Motz, prezes zarządu OEX S.A.

Na zdjęciu: Jerzy Motz |fot. mat. pras.