co.brick i Silesian Startup Foundation diagnozują kondycję śląskiego ekosystemu startupowego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ekosystem startupowy na Śląsku – raport

Udostępnij:

Jak funkcjonuje śląski ekosystem startupowy? Jakie są jego mocne strony, a które obszary wymagają poprawy? To tylko kilka pytań, na które odpowie raport “Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu startupowego”, przygotowany na zlecenie co.brick oraz Silesian Startup Foundation.

O konieczności rozwijania środowiska sprzyjającego rozwojowi innowacji i startupów mówi się wiele. Jaka jest kondycja ekosystemu startupowego na Śląsku? “Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu startupowego” przedstawia regionalny ekosystem jako taki, który jest na wczesnym etapie rozwoju. Z drugiej strony, na Śląsku jest wszystko, co potrzebne do tego, aby prężnie rozwijać środowisko sprzyjające rozwojowi innowacji.

– Śląsk ma najlepszy potencjał w Polsce do tego żeby rozwijać i wspierać startupy. Mógłbym się nawet pokusić o stwierdzenie, że region ma największe możliwości w całej Europie Środkowo-Wschodniej ze względu na swoją lokalizację, zaplecze technologiczne, finansowe, a przede wszystkim kapitał ludzki. Mam jednak poczucie, że ten potencjał dalej nie jest w pełni wykorzystywany. A szkoda. – mówi Kuba Nagórski zarządzający co.brick venture building oraz prezes Silesian Startup Foundation.

Śląska scena startupowa

Raport weryfikuje nie tylko obecny stan śląskiego ekosystemu startupowego, ale też stopień zrozumienia specyfiki środowiska innowacji przez przedstawicieli instytucji, które już teraz działają na rzecz rozwoju śląskiej sceny startupowej. Poza tym, w dokumencie przedstawione są obszary, które wymagają poprawy oraz rekomendacje, które mogą być drogowskazem dla osób chcących zaangażować się w rozwój regionalnego ekosystemu.

Jesteśmy świadomi, że Śląsk nie jest głównym i najważniejszym punktem na mapie polskich ekosystemów startupowych, a jedynie regionem, który jest częścią czegoś większego. Dlatego tak ważne było dla nas, aby usłyszeć opinie ekspertów innych środowisk startupowych takich jak: Paweł Maj, Szymon Janiak, Maciej Kawęcki, J. Bob Spence, na podstawie których wypracujemy najlepsze dla naszego regionu rozwiązania – dodaje Nagórski.

Zawartość raportu

Raport składa się z dwóch części: badań opracowanych przez zespół badawczy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych oraz komentarzy ekspertów, którzy działają w środowisku startupowym na Śląsku i poza nim.

Partnerami publikacji są: Accenture Polska, B2R Law, the:protocol, Sinotaic, Push Buttons, PESI, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, InSilesia, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Rybnik oraz Miasto Gliwice.

Raport “Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu startupowego” można pobrać na www.slaskiestartupy.pl.

 

MamStartup jest patronem medialnym raportu