Co ludzie sukcesu robią zanim pójdą spać

Dodane: 14.04.2014

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czego dzieci mogą nauczyć przedsiębiorców? Pozytywnego podejścia do życia. Dlatego warto pod koniec dnia, zamiast myśleć o tym co nam się nie udało, wyobrazić sobie, że następny dzień będzie pełen sukcesów. To jedna z dziewięciu rzeczy, które robią przedsiębiorcy zanim pójdą spać.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Artykuł pt. Jak ludzie sukcesu efektywnie spędzają pierwszą godzinę w pracy pokazał co należy robić, aby jak najlepiej wykorzystać początek dnia. Okazało się, że warto zaktualizować listę zadań, zastanowić się dokąd ma zmierzać nasza firma czy zrelaksować się. BusinessInsider sprawdził też co uznani przedsiębiorcy robią przed pójściem spać. Jak najefektywniej zakończyć dzień?

1. Czytaj

Autorka artykułu przekonuje, że wielu przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces czyta zanim pójdzie spać. Michael Kerr, który napisał książkę pt. „You Can’t Be Serious! Putting Humor to Work”, mówi, że wielu biznesmenów poświęca ostatnie godziny dnia na zdobywanie wiedzy. Co czytają? Zazwyczaj sprawdzają co inni polecają na Twitterze i o czym dzisiaj pisały media. Nie jest to jednak regułą. Przedsiębiorcy czytają też powieści czy książki o tematyce filozoficznej.

2. Medytuj

– Medytacja pozwoli Ci lepiej radzić sobie ze stresem, twoje myśli będą bardziej spokojne, zrównoważone, nauczysz się relaksować i jednocześnie zbudujesz poczucie własnej wartości – uważa Tomasz Nocuń, lekarz medycyny. Dlatego warto poświęcić 10 minut przed snem na medytację, która dobrze wpływa na zrelaksowanie się i wyciszenie umysłu. Jak pisze na blogu, z medytacji korzystają też czołowi amerykańscy sportowcy m.in. koszykarze i wioślarze.

3. Rozmyślaj

Wielu przedsiębiorców przed pójściem spać spisuje, bądź zastanawia się nad trzema rzeczami, z których jest dumny i wdzięczny, i które wydarzyły się w mijającym właśnie dniu. – Tworzenie „dziennika wdzięczności” przypomina też ludziom o postępie jaki dzisiaj poczynili w każdym aspekcie ich życia, co w rzeczywistości jest kluczowe w byciu cały czas zmotywowanym, zwłaszcza gdy jest się w „wyzywającym” okresie – mówi Michael Kerr, autor wspomnianej książki.

4. Planuj

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić przed snem jest lista zadań na kolejny dzień. Robi się ją nie tylko po to, żeby zaplanować swoje działania w firmie, ale żeby oczyścić umysł przed snem. Po przelaniu myśli na kartkę mózg „odhacza je z pamięci”. Nie męczą nas więc myśli o tym co się będzie dziać jutro. Jeśli taką listę, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, zrobiliśmy w ostatniej godzinie pracy to przed snem wystarczy ją tylko zaktualizować.

5. Zapomnij

Przed samym pójściem spać ludzie sukcesu zapominają o pracy. Odrzucają wszystkie myśli związane z rozwojem przedsięwzięcia i problemami, które się z nim wiążą. „Ostatnią rzeczą jaką potrzebujesz to myślenie w łóżku o wiadomości e-mail, którą właśnie przeczytałeś (…)” – mówi Michael Woodward, lekarz psycholog i autor książki “The YOU Plan.” Zapomnieć o pracy można na wiele sposobów, jednym z nich jest medytacja.

6. Integruj się

Jedną z kolejnych metod zapominania o pracy jest zabawa ze zwierzakami domowymi czy spędzenie czasu z rodziną. Rozmowa z innymi pozwala zapomnieć o problemach. Dobrze więc zaplanować dzień tak, aby spotkać się z rodziną w komplecie i zrobić coś wspólnie. Dobrze, aby takie spotkanie należało do aktywnych. Może warto wspólnie rozwiązać jakiś problem, albo zrealizować mały projekt.

7. Zasypiaj

– W czasie fazy zasypiania organizm powoli się wycisza, dzięki zamknięciu oczu do człowieka nie docierają kolejne bodźce wzrokowe i może się on odprężyć – pisze Kristof Maletzke autor strony Yaacool-uroda.pl. Problem w tym, że wielu zapracowanych ludzi boryka się z bezsennością. Ludzie sukcesu wiedzą jednak, że spokojny sen to ważny element w ich życiu, dlatego bardzo o niego dbają i starają się sypiać o regularnych godzinach.

8. Zmotywuj się

Połóż się i przygotuj listę pozytywnych rzeczy, które mogą Cię spotkać albo przypomnij sobie te, które już poznałeś. – Pamiętaj, aby poświęcić czas na rozmyślanie o pozytywnych momentach dnia i cieszeniu się z sukcesów, nawet jeśli ostatnimi czasy było ich tylko kilka – mówi Michael Woodward, autor książki „The YOU Plan”. Niestety częściej myślimy o porażkach niż o sukcesach, dlatego też automatycznie źle nastawiamy się na kolejne dni.

9. Marz

Wyobraź sobie jutrzejszy sukces. Jak pisze Jacquelyn Smith, autorka artykułu, wielu ludzi poświęca kilka minut przed snem na myślenie o pozytywnych efektach jutrzejszego dnia w pracy. Z kolei Lynn Taylor, autorka “Tame Your Terrible Office Tyrant; How to Manage Childish Boss Behavior and Thrive in Your Job” mówi, że dla większości ludzi sukcesu ten punkt nie jest zadaniem ani ćwiczeniem. To ich dar, że cały czas mają nadzieje na pozytywne zakończenie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem