Co możesz zrobić, by twój biznes był bardziej ekologiczny?

Dodane: 29.12.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Na rynku jest tak wiele produktów, że wyróżnianie się na tle konkurencji stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ekologia, poza tym, iż jest przejawem troski o człowieka i środowisko, stała się świetnym sposobem na bycie oryginalnym w gąszczu firm każdej branży.

Oto kilka prostych kroków, które ty i twoja firma możecie podjąć dzisiaj, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć negatywne oddziaływanie na planetę.

1. Papier makulaturowy do drukarki i pakowania

Kiedy to możliwe, ograniczaj wykorzystywanie papieru, ale jeśli musisz drukować, upewnij się, że używasz papieru ekologicznego. Produkcja papieru makulaturowego zużywa 45% mniej energii i wytwarza o połowę mniej odpadów niż w tradycyjnym procesie produkcji papieru. Kupowanie produktów tego typu gwarantuje, że używasz papieru o najmniejszym wpływie na środowisko. Dodatkowo możesz zacząć korzystać z kopert wielokrotnego użytku.

2. Naturalne środki czyszczące

Stosowanie naturalnych, biodegradowalnych środków czyszczących ogranicza narażenie na działanie agresywnych toksyn i innych chemikaliów oraz zmniejsza wprowadzanie tych substancji do środowiska. Następnym razem, gdy zabraknie ci mydła, lub detergentu do zmywania, zamień opcję na bardziej ekologiczną.

3. Oświetlenie LED 

Chociaż żarówki LED mają wyższą cenę zakupu niż te standardowe, działają o wiele dłużej i zużywają znacznie mniej energii. Pamiętaj także o halach garażowych, klatkach schodowych i piwnicach. W takich miejscach często były lub są stosowane świetlówki liniowe i kompaktowe. Ale można je zastępować oprawami liniowymi i plafonierami LED. Np. oprawę świetlówkową 18 W, która miała trwałość 18 000 godzin można zastąpić oprawą ledową 10 W o trwałości 50 000 godzin. Daje to oszczędność na poziomie 44%. Natomiast oprawę ze świetlówką 26 W można zastąpić plafonierą ledową o mocy 18 W, która daje oszczędność 30%.

4. Alternatywne środki lokomocji

Jeśli to możliwe obecnie, albo szukasz nowej lokalizacji dla swojej firmy, weź pod uwagę miejsca, które mają dostęp do ścieżek rowerowych i transportu publicznego oraz zachęcaj pracowników do chodzenia pieszo, jeżdżenia na rowerze lub wspólnych przejazdów do pracy. Takie praktyki to nie tylko działanie proekologiczne, ale też oszczędność dla portfeli osób pracujących w twojej firmie.

5. Rezygnacja ze zbędnego „luksusu”

Ogranicz codzienne nawyki pracowników związane z produktami jednorazowego użytku i umieść w firmie pojemniki do recyklingu. Poza tym obejdź swoje biuro (lub cały budynek, w zależności, gdzie pracujesz) i spisz wszystkie miejsca, w których możesz potencjalnie zmniejszyć ilość odpadów. Najprostszą rzeczą jest zaprzestanie kupowania papierowych kubków i plastikowych butelek na wodę dla swoich pracowników i klientów. Zachęcaj ludzi do przynoszenia własnych kubków i butelek na wodę wielokrotnego użytku. Jeśli masz kuchnię biurową dla pracowników, kompostuj swoje odpady kuchenne we własnym koszu. Czy wiesz, że fusy z kawy są dobrym kompostem pod uprawę roślin?

Przejście z ręczników papierowych na suszarki do rąk w kuchni i łazienkach również przyczyni się do zmniejszania ilości papieru w biurze.

6. Współpraca z innymi firmami eko

Jednym z najlepszych sposobów na uczynienie firmy bardziej przyjaznej dla środowiska jest praktyka ekologicznych zamówień. Sam możesz pozyskiwać towary i usługi, które są produkowane i dostarczane w sposób zrównoważony. Pozyskiwanie zasobów od lokalnych dostawców, a nie od tych zlokalizowanych daleko, jest dobrym początkiem na drodze do bycia eko.

Przejrzyj swoje zasady zaopatrzenia i upewnij się, że zakupione towary:

  • Są produkowane w sposób zrównoważony
  • Nie zawierają toksycznych materiałów
  • Mogą być poddane recyklingowi i / lub są produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu
  • Ich opakowanie także można ponownie wykorzystać (np. tekturowe pudełko)
  • Są zaprojektowane tak, aby można je było naprawić, a nie wyrzucić

7. Drugie życie dla zbędnych przedmiotów

Podczas remontów, firmy często wyrzucają na wysypiska przedmioty lub meble nadające się jeszcze do użytku. Jeśli te przedmioty nie są na tyle nowe, by je odsprzedać, możesz je po prostu oddać komuś potrzebującemu. Tak samo możesz postąpić ze sprzętem elektronicznym. Kiedy komputer, czy drukarka są już zepsute, pamiętaj, że elektrośmieci oddajemy w specjalnie do tego przeznaczonych punktach.

8. Zielony hosting

Korzystanie z zielonego hostingu powoduje, że ​​część energii pochodzi z odnawialnego źródła. Oprócz tego, że jest przyjazny dla środowiska, jest również przystępny cenowo. Sama firma hostingowa już zaoszczędziła pieniądze, decydując się na produkcję własnej energii. W ten sposób przekazuje oszczędności swoim konsumentom, dzięki czemu zielony hosting staje się tańszą opcją niż tradycyjny wybór.

9. Światło

Najlepiej pracować przy świetle dziennym, ale nie zawsze jest to możliwe. Możesz także zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w pracy, instalując czujniki ruchu na programatorach czasowych, aby światła wyłączały się automatycznie, jeśli nikogo nie ma w pomieszczeniu. Poza tym jeśli masz biuro z zaledwie kilkoma osobami lub jeśli ludzie zwykle pracują w różnym czasie, możesz wybrać lampy biurkowe zamiast górnego oświetlenia, dzięki czemu cała przestrzeń nie musi być oświetlona tylko dla kilku osób.

10. Energooszczędny sprzęt

Wymień stary sprzęt na energooszczędne urządzenia elektroniczne, aby zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ich obsługi.

11. Inteligentny termostat

Możesz rozważyć także zakup inteligentnego termostatu, który zużywa mniej energii, dostosowuje się do zwyczajów biura i pomaga oszczędzać pieniądze.

12. Krótszy tydzień pracy

Wzorem niektórych firm takich jak Microsoft, Nozbe, czy Awin możesz wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy. Pracownicy nie tylko będą bardziej wypoczęci i zmobilizowani do działania, ale zaoszczędzą na dojazdach autem i pomogą przez to środowisku.

13. Praca i spotkania zdalne

Jeszcze przed rokiem mało popularna w naszym kraju, dziś z powodu koronawirusa jest to codzienność wielu firm. Oczywiście praca zdalna ma swoje minusy i wiele osób tęskni za powrotem do biura, ale nie ulega wątpliwości, że firma, pracując w takim trybie sporo oszczędza. Umożliwianie pracownikom choć jednego dnia w tygodniu na pracę zdalną jest często dla nich bardzo wygodną opcją.

Możesz także całkowicie zrezygnować z biura, lub korzystać z przestrzeni coworkingowej.

14. Ogród na dachu

Jeśli nie na dachu, być może możesz pozwolić sobie na mały ogród obok firmy. To nie tylko miejsce wytchnienia dla twoich pracowników, ale także źródło, z którego możecie pozyskiwać warzywa i zioła na lunch. W wersji alternatywnej można zamontować w biurze farmę wertykalną, która zaopatrzy was w zdrowe rośliny zamiast fast foodowych przekąsek.

15. Panele słoneczne

Sporo powiedzieliśmy już o oświetleniu i energii. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, warto zainstalować panele słoneczne. Oczywiście są one kosztowne, ale po pewnym czasie inwestycja zwraca się z nawiązką. Poza tym jest to kolejny ukłon w stronę Ziemi.

 

Stopniowe zmiany przyzwyczajeń w firmie na te bardziej eko, mogą znacznie wpłynąć na walkę o dobro naszej planety. Co ważne, są proste w implementacji i jest szansa, że zrobią duże wrażenie również na klientach.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem