Co się działo na Apple Event 2020? Oto wszystkie zapowiedzi producenta

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Co się działo na Apple Event 2020? Oto wszystkie zapowiedzi producenta

Udostępnij:

Tak jak przewidywano, 15 września w Steve Jobs Theater nie ogłoszono jeszcze oficjalnie nowych modeli iPhone. Mimo to Apple zaprezentowało wiele interesujących nowości, m.in. nowego iPada Air, Apple Watch SE i aplikację Fitness+.

Mimo, że najbardziej wyczekiwaną premierą jest wciąż nowy smartfon od Apple, to z pewnością wczorajsza konferencja nie była rozczarowująca dla fanów marki. Światowy gigant technologiczny podczas Apple Event 2020 zaprezentował wiele nowości, jeśli chodzi o ich urządzenia, aplikacje, system i inne usługi. Co dokładnie dołączy do bogatej oferty marki?

Nowy iPad Air 4

Nowy iPad Air przede wszystkim został przez producenta odświeżony wizualnie (m.in. zmniejszono szerokość ramek). Aktualnie designem jest bardziej zbliżony do iPada Pro.

Zastosowany w nim ekran to Liquid Retina o przekątnej 10,9 cala i rozdzielczości 2360×1640 oferującej łącznie 3,8 miliona pikseli (odświeżanie nadal na poziomie 60Hz). Z nowości w nowym iPadzie Air należy także wymienić dodany port USB-C, którego wcześniej brakowało użytkownikom, a także przeniesiony czytnik TouchID, który teraz znajduje się na przycisku power.

Jednak najważniejsza zmiana zachodzi wewnątrz tabletu, który będzie dużo mocniejszy od poprzednika. Producent zdecydował się na zastosowanie procesora Apple A14 Bionic, który zapewnia 40% większą wydajność i 2-krotnie wyższa wydajność graficzną, a więc można już o nim myśleć w kategorii sprzętu do pracy z grafiką czy montażem wideo.

W polskim sklepie Apple w podstawowej konfiguracji będzie można go kupić za 2899 złotych, a w wersji Wi-Fi+Cellular od 3499 złotych.

iPad 8

Na konferencji Apple pokazano także nową generację najtańszego iPada z rodziny Apple, czyli iPada 8. Wygląda tak samo jak wcześniejszy model iPad 7, ale według obietnic producenta jest o wiele szybszy od swojego poprzednika. Za to przyspieszenie odpowiada procesor Apple A12 Bionic (4 rdzenie GPU i 6 rdzeni CPU). Tablet ma być sprzedawany z nowym systemem iPadOS 14.

Cena za tańszą propozycję tabletu od Apple’a zaczyna się od 1599 zł (32 GB) i kończy na 2699 zł (128 GB WiFi + Cellular).

Apple Watch 6 i SE

Apple Watch 6 został wyposażony w dodatkowe funkcje (m.in. nowy czujnik tętna z pomiarem wysycenia krwi tlenem, czy pomiar wysokości, który przyda się podczas górskich wędrówek), a także poprawiono jakość ekranu (nowy ekran, który w trybie Always-on będzie znacznie lepiej widoczny w słońcu). Co ważne, do korzystania z nowego Apple Watcha 6 nie trzeba posiadać smartfona z „rodziny jabłek”, dzięki nowej funkcji FamilySetup.

Jednak prawdziwą nowością, która może zawojować rynek smartwatchy jest Apple Watch SE, który będzie bardziej przystępny pod względem cenowym. Co prawda znajdziemy w nim starsze podzespoły i będzie okrojony z niektórych funkcji (brak pomiaru saturacji krwi, ekranu always-on czy EKG), ale pod wieloma względami może być nadal bardzo przydatny.

Polska cena Apple Watch SE zaczyna się od 1299 zł (w wersji z kopertą z aluminium 40 mm), a kończy na 1699 zł (koperta 44 mm i moduł GPS + Cellular). Natomiast Apple Watch 6 to koszt przynajmniej 1899 zł, a w najbogatszej opcji (koperta ze stali nierdzewnej, 44 mm, moduł GPS + Cellular) – 3449 zł.

Oba zegarki będą dostępne w wielu wersjach kolorystycznych (po raz pierwszy z rozciągliwą opaską Solo Loop), a także z paskiem od Nike.

iOS 14

Nie było zaskoczenia w tym, że Apple przygotował dla swoich urządzeń nowy system operacyjny, który co roku jest unowocześniany. Nowy system będzie dotyczył wszystkich urządzeń z rodziny Apple, dlatego wychodzi w wersjach: iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 oraz macOS 11 Big Sur.

Najważniejsze zmiany, które mogą ułatwić nam korzystanie z urządzeń Apple to m.in szufladka aplikacji, która pozwoli nam zachować większy porządek na pulpicie iPhone’a, odświeżone widżety oraz opcja wyboru domyślnej przeglądarki i programu obsługi poczty e-mail. Natomiast watchOS 7 został wzbogacony o funkcję monitorowania snu.

Aplikacja Apple Fitness+

Nowa sportowa aplikacja ma być poważna konkurencją dla innych producentów sportowych smartwatchy. Będzie intuicyjna, wygodna – sama będzie nam proponować odpowiednie treningi, dopasowane do naszych możliwości. Ma monitorować naszą aktywność w ciągu dnia i dawać ogromną bazę treningów, które pokazują nam na ekranie najlepsi specjaliści. W aplikacji znajdziemy także listy z muzyką, która uprzyjemni nam nasze ćwiczenia.

Aplikację uruchomimy na każdym iPhone, iPad i AppleTV – będzie też w pełni kompatybilna z  Apple Watchem 6, które mierzy tętno i posiada ciągle działający wysokościomierz.

Usługa będzie dostępna jeszcze w tym roku, a jej koszt to $9,99 miesięcznie lub $79,99 rocznie. (pierwsze 3 miesiące będą za darmo).

Subskrypcja Apple One

Apple zaprezentowało także jeszcze jedną nowość, która świadczy o tym, że producent cały czas myśli o udogodnieniach dla swoich stałych klientów. Apple One jest wygodną subskrypcją, która w ramach jednej opłaty będzie nas rozliczać z wszystkich używanych przez nas płatnych aplikacji z rodziny Apple (Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+, Apple Fitness+ i iCloud). Mała rzecz, która nie wprowadza może żadnej innowacji, ale z pewnością ułatwi comiesięczne rozliczenia.

Apple One dostępny też będzie w ramach 30-dniowej wersji próbnej bez opłat. Opcja Premiere (najbardziej rozszerzona) nie będzie wprowadzona w Polsce.