Co stanie się, kiedy czarna dziura pochłonie Ziemię? Fizyk z UW stworzył kalkulator, aby się przekonać

co stanie sie kiedy czarna dziura pochlonie ziemie fizyk z uw stworzyl kalkulator aby sie przekonac
Udostępnij:
Kosmos jest nadal jedną wielką tajemnicą. Powstają jednak nowe odkrycia i wynalazki, które pozwalają ludziom choć trochę przybliżyć się do tego, co tak odległe. Fizyk z UW Álvaro Diez opracował internetowy kalkulator, dzięki któremu można się dowiedzieć, co by się stało, gdyby czarna dziura pochłonęła jedną z planet.

Kalkulator Alvaro Dieza wskazuje, ile energii zostałoby wytworzone, gdyby zdarzyła się kolizja ciała niebieskiego o rozmiarach ziemi z czarną dziurą zbliżoną masą do tej, która znajduje się pośrodku Drogi Mlecznej (Sagittarius A*). Takie zderzenie uwolniłoby 32 200 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 megadżuli. Wynalazek pozwala zrozumieć konsekwencje, jakie za sobą niosą interakcje i kolizje czarnych dziur z innymi obiektami.

Rok czarnej dziury

Naukowiec przy projektowaniu kalkulatora zainspirował się najnowszymi odkryciami na temat czarnych dziur. Zresztą uważa, że obecny rok jest "rokiem czarnej dziury", ponieważ w tym właśnie roku astronomowie po raz pierwszy pokazali, jak wygląda czarna dziura. Natomiast dwa tygodnie temu NASA przekazała informację o kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową.

Czym są czarne dziury?

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się gwiazd. To obiekty o niezwykle dużej masie i gęstości oraz ogromnie silnym polu grawitacyjnym, które "wciąga" inne ciała niebieskie. Po uformowaniu się czarna dziura może się dalej powiększać, absorbując masę z otoczenia.

Wszystko - co pojawi się w jej pobliżu, nawet światło - nie jest wstanie uciec przed pochłonięciem.

Czarnych dziur nie można obserwować bezpośrednio. O tym, że istnieją wnioskuje się na podstawie ich oddziaływania z otaczającą materią oraz światłem i innymi rodzajami promieniowania elektromagnetycznego.

Niemniej jednak kalkulator opracowany przez naukowca z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że prognozy dla Ziemi w wypadku spotkania z czarną dziurą nie są zbyt optymistyczne.