Rok czarnej dziury
Naukowiec przy projektowaniu kalkulatora zainspirował się najnowszymi odkryciami na temat czarnych dziur. Zresztą uważa, że obecny rok jest „rokiem czarnej dziury”, ponieważ w tym właśnie roku astronomowie po raz pierwszy pokazali, jak wygląda czarna dziura. Natomiast dwa tygodnie temu NASA przekazała informację o kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową.
Czym są czarne dziury?
Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się gwiazd. To obiekty o niezwykle dużej masie i gęstości oraz ogromnie silnym polu grawitacyjnym, które „wciąga” inne ciała niebieskie. Po uformowaniu się czarna dziura może się dalej powiększać, absorbując masę z otoczenia.
Wszystko – co pojawi się w jej pobliżu, nawet światło – nie jest wstanie uciec przed pochłonięciem.
Czarnych dziur nie można obserwować bezpośrednio. O tym, że istnieją wnioskuje się na podstawie ich oddziaływania z otaczającą materią oraz światłem i innymi rodzajami promieniowania elektromagnetycznego.
Niemniej jednak kalkulator opracowany przez naukowca z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że prognozy dla Ziemi w wypadku spotkania z czarną dziurą nie są zbyt optymistyczne.