Co stanie się, kiedy czarna dziura pochłonie Ziemię? Fizyk z UW stworzył kalkulator, aby się przekonać

Dodane: 11.10.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Kosmos jest nadal jedną wielką tajemnicą. Powstają jednak nowe odkrycia i wynalazki, które pozwalają ludziom choć trochę przybliżyć się do tego, co tak odległe. Fizyk z UW Álvaro Diez opracował internetowy kalkulator, dzięki któremu można się dowiedzieć, co by się stało, gdyby czarna dziura pochłonęła jedną z planet.
Kalkulator Alvaro Dieza wskazuje, ile energii zostałoby wytworzone, gdyby zdarzyła się kolizja ciała niebieskiego o rozmiarach ziemi z czarną dziurą zbliżoną masą do tej, która znajduje się pośrodku Drogi Mlecznej (Sagittarius A*). Takie zderzenie uwolniłoby 32 200 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 megadżuli. Wynalazek pozwala zrozumieć konsekwencje, jakie za sobą niosą interakcje i kolizje czarnych dziur z innymi obiektami.

Rok czarnej dziury

Naukowiec przy projektowaniu kalkulatora zainspirował się najnowszymi odkryciami na temat czarnych dziur. Zresztą uważa, że obecny rok jest „rokiem czarnej dziury”, ponieważ w tym właśnie roku astronomowie po raz pierwszy pokazali, jak wygląda czarna dziura. Natomiast dwa tygodnie temu NASA przekazała informację o kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową.

Czym są czarne dziury?

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się gwiazd. To obiekty o niezwykle dużej masie i gęstości oraz ogromnie silnym polu grawitacyjnym, które „wciąga” inne ciała niebieskie. Po uformowaniu się czarna dziura może się dalej powiększać, absorbując masę z otoczenia.

Wszystko – co pojawi się w jej pobliżu, nawet światło – nie jest wstanie uciec przed pochłonięciem.

Czarnych dziur nie można obserwować bezpośrednio. O tym, że istnieją wnioskuje się na podstawie ich oddziaływania z otaczającą materią oraz światłem i innymi rodzajami promieniowania elektromagnetycznego.

Niemniej jednak kalkulator opracowany przez naukowca z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że prognozy dla Ziemi w wypadku spotkania z czarną dziurą nie są zbyt optymistyczne.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem