Co wiemy o zapowiadanym Radeon RX 7900 XT? Karta może okazać się rewolucją

Dodane: 10.05.2021

Agata Ruszkowska

Udostępnij:

Nowa generacja kart z serii Radeon może być prawdziwym przełomem technologicznym w swoim segmencie. Dla wszystkich zainteresowanych mamy nowe informacje na temat wyczekiwanego modelu Radeon RX 7900 XT.

Nowa architektura RDNA 2 (znajdziemy ją m.in. w AMD Radeon RX 6000) przełożyła się na zupełnie nową jakość – użytkownicy tych kart podkreślają, że ogromnym plusem jest poprawa osiągów i wzrost efektywności energetycznej. Nic więc dziwnego, że maniacy sprzętowi czekają na kolejną generację słynnych Radeonów, w których pojawi się RDNA 3.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych kart jest Radeon RX 7900 XT, o której wiadomo było jedynie to, że będzie dużo lepsza, wydajniejsza i droższa od swoich poprzedniczek. Te wszystkie plotki zostają teraz potwierdzone przez twórców kanału Moore’s Law is Dead. Dowiadujemy się też już znacznie konkretniejszych informacji na temat tego sprzętu.

Tak jak przewidywano, RDNA 3 będzie się wiązać z zupełnie nową technologią – chodzi o nowoczesną budowę chipletową i konstrukcję w 5 nm.
procesor będzie składał się z kilku krzemowych jąder, dzięki czemu będzie można uzyskać jeszcze wydajniejsze i tańsze jednostki. Według przecieków jedno jądro jest dedykowane z interfejsowi wejścia/wyjścia i co najmniej jedno jądro jest poświęcone jednostkom obliczeniowym. W konsekwencji taki układ ma zaoferować użytkownikowi aż 50% większej efektywności energetycznej względem kart poprzedniej generacji, które były wyposażone w RDNA 2.

Inną pozytywną wiadomością jest to, że RDNA 3 ma gwarantować wydajność większą o… 60 – 80%, a sama karta Radeon RX 7900 XT będzie wydajniejsza o 40% względem starszej Radeon RX 6900 XT. To przełoży się z pewnością na większe możliwości związane z ray tracingiem, czyli efektem, który zapewnia wysoki realizm obrazu i jest obecnie najbardziej pożądany w produkcjach gamingowych.

Wszystkie te informacje nie są jednak oficjalne, dlatego nie można ich traktować jako pewnik. Nowa architektura AMD RDNA 3 zostanie prawdopodobnie zaprezentowana dopiero w przyszłym roku, a pierwsze karty graficzne Radeon RX 7000 wykorzystujące nowe rdzenie Navi nie pojawią się wcześniej niż pod koniec 2022 roku.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem