COBIN Angels opublikuje pierwszy w Polsce Raport o rynku aniołów biznesu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

COBIN Angels opublikuje pierwszy w Polsce Raport o rynku aniołów biznesu

Udostępnij:

Polski rynek inwestycji w startupy prężnie się rozwija i przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów. Wartość inwestycji Venture Capital tylko 2021 roku przewyższyła sumaryczną wartość zainwestowanego kapitału w Polsce w latach 2019 i 2020. To zasługa przede wszystkim tzw. megarund inwestycyjnych zrealizowanych przez zagraniczne fundusze inwestycyjne przy coraz większym udziale kapitału prywatnego – 69% zainwestowanego kapitału to pieniądze prywatne.

W znaczną część inwestycji zrealizowanych przez fundusze, zaangażowani byli aniołowie biznesu, czyli inwestorzy prywatni. Mimo tego, obecnie brak jest jakichkolwiek opracowań o rynku Business Angeli w Polsce. Zmieni się to już w połowie roku, dzięki COBIN Angels, które planuje wydać pierwsze w historii opracowanie o rynku aniołów biznesu w Polsce. Celem raportu jest przedstawienie dotychczas niepublikowanych, kompleksowych danych na temat zjawiska Angel Investingu w Polsce, propagowanie inwestycji prywatnych oraz profesjonalizacja tego rynku poprzez dostarczanie wiedzy.

Wszyscy obecni na rynku aniołowie biznesu chcący przyczynić się do powstania raportu i podzielenia się swoimi doświadczeniami, zaproszeni są do wzięcia udziału w badaniu, poprzez wypełnienie ankiety znajdującej się pod linkiem: https://cobinangels.typeform.com/to/ssAPkslR – wyniki badania przedstawione zostaną w zanonimizowanej formie prezentującej charakterystykę rynku. Zbieranie danych do raportu trwa do 15 kwietnia 2022 r.

Raport przygotowany przez COBIN Angels ze wsparciem partnerów obejmie wiele zagadnień z zakresu inwestycji anielskich. Przedstawione dane pozwolą przybliżyć rynkowi m.in. profil anioła biznesu, preferencje dotyczące wyboru sektorów czy branż inwestycyjnych. Analizowane dane dotyczyć będą również ticketów inwestycyjnych, stadium rozwoju startupów czy kryteriów inwestycyjnych. Treść raportu wzbogacona zostanie o wypowiedzi najbardziej doświadczonych aniołów biznesu z polskiego rynku.

– Publikacja Raportu jest pierwszą próbą pokazania oblicza rynku aniołów biznesu w Polsce oraz z pewnością przyczyni się do jego dalszego rozwoju. Bazując na przykładzie Europy Zachodniej oraz naszych obserwacjach rosnącego zainteresowania inwestycjami w startupy, jesteśmy przekonani, że istnieje ogromny potencjał wzrostu w najbliższych latach dla rynku aniołów biznesu w Polsce – a jedną z dróg do stymulowania tego wzrostu jest informowanie oraz edukacja rynku. Dlatego też chcemy przyjrzeć się motywacjom stojącym za podejmowanymi decyzjami inwestorskimi i przybliżyć startupom możliwość współpracy z aniołami biznesu, jako atrakcyjne źródło kapitału, kontaktów i wiedzy – komentuje Dominik Krawczyk, Dyrektor Operacyjny w COBIN Angels.

Jednym z partnerów Raportu jest Polish Angels – platforma edukacyjno-społecznościowa dla obecnych lub przyszłych aniołów biznesu. Raport zostanie opublikowany w czerwcu 2022 roku.