W pierwszym miesiącu pozyskali 1 800 użytkowników. Codejet zmienia proces tworzenia aplikacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

W pierwszym miesiącu pozyskali 1 800 użytkowników. Codejet zmienia proces tworzenia aplikacji

Udostępnij:

Polski startup Codejet stworzył technologię optymalizującą pracę developerów. Spółka zdobyła kilka miesięcy temu ponad milion złotych finansowania od Terra Seed, opracowała i wprowadziła na rynek technologię, która w zaledwie miesiąc od swojej premiery przekonwertowała ponad sześć milionów linii kodu dla swoich użytkowników. Obecnie planuje pozyskać kolejną rundę finansowania i rozpocząć zdecydowaną ekspansję na rynkach w Europie i USA.

Według raportu „State of Developer Nation” z 2022 roku, na rynku działało około 26 milionów programistów, z czego znaczącą grupę stanowili front-end developerzy odpowiedzialni za tworzenie widocznego interfejsu stron internetowych i aplikacji. Ich praca w ponad 60% polega na czasochłonnej, monotonnej i powtarzalnej konwersji elementów wizualnych na kod. Znaczną część tego procesu, aż ponad połowę, można jednak zautomatyzować. Przełoży się to na oszczędności finansowe dla firm oraz oszczędność czasu dla programistów, którzy dzięki temu mogą skoncentrować się na bardziej zaawansowanych zadaniach w organizacji. 

Rozwój rynku i narzędzi low code

Na przełomie ostatnich dwóch lat możemy dostrzec silny rozwój rynku oraz narzędzi low code. Przewidywania międzynarodowej firmy Gartner wskazują, że do 2030 roku ponad 60% aplikacji mobilnych i webowych tworzonych będzie przy pomocy technologii low-code. Właśnie w ten trend wpisuje się startup założony przez Patryka Pijanowskiego i rozwijany wspólnie z Danielem Niedzielakiem oraz Sebastianem Kurzynowskim, którzy wnieśli do projektu ogromne doświadczenie pozyskane w pracy dla takich marek jak Goldman Sachs PKO Bank Polski czy Grupa Żywiec. Codejet pozwala zaoszczędzić minimum 50% czasu developerów przekształcając projekty utworzone w Figmie w czysty i gotowy kod.

– Według różnych szacunków, aż 60% zadań developerów można zautomatyzować – i właśnie to jest naszym celem. Aktualnie, proces tworzenia interfejsu aplikacji często wygląda następująco: graficy komputerowi projektują go w programach takich jak Figma, a następnie programiści, opierając się na tych wizualizacjach, tworzą kod ręcznie. Codejet oferuje rozwiązanie tego problemu, umożliwiając automatyzację tego procesu i eliminując konieczność ręcznego tworzenia oraz sprawdzania kodu. – komentuje rozwiązanie Patryk Pijanowski, CEO Codejet.

– Warta podkreślenia jest także jakość kodu generowanego przez Codejet. Jest uporządkowany i przetestowany, w tym za pomocą testów end-to-end. Dodatkowo jako jedyne narzędzie gwarantujemy pełną responsywność materiałów zawartych w kodzie, a co za tym idzie, stworzona przy pomocy naszego rozwiązania aplikacja będzie wizualnie dopasowana do wszystkich rodzajów urządzeń – dodaje Pijanowski.

Finansowanie od Terra Seed

Pod koniec 2022 roku Codejet pozyskało finansowanie w wysokości 1,1 miliona złotych od polskiego funduszu Terra Seed. Spółka przeznaczyła kapitał na stworzenie wersji alpha swojego produktu oraz przetestowanie go na pierwszych użytkownikach z różnych krajów. Zespół dokonał tego w zdecydowanie krótszym czasie niż zakładano, a od kilku dni Codejet obecny jest także na takich portalach jak m.in. Product Hunt, gdzie został uznany za produkt dnia oraz Hacker News (Y Combinator), gdzie skutecznie przyciąga kolejnych użytkowników. Aktualnie z Codejet korzysta już ponad 1 800 profesjonalistów.

– Wartość globalnego rynku platform low-code szacowano w 2022 roku na 22,5 miliarda dolarów, ze wskazaniem, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w najbliższych latach wyniesie ponad 26%. Pozwala to przewidywać, że rynek ten osiągnie wartość przekraczającą 148 miliardy dolarów już w 2030 roku. Jest to idealne miejsce dla ambitnych startupów z wizją szybkiego wzrostu, które mają szansę stać się znaczącym graczem na rynku. Właśnie tak postrzegamy Codejet, w który zainwestowaliśmy pod koniec 2022 roku – komentuje Paweł Szydłowski, Partner Zarządzający Terra Seed.

– Co więcej Codejet został stworzony przez bardzo zaawansowany technologicznie zespół, który pomimo swojego młodego wieku – bo CEO niedawno skończył 20 lat – może pochwalić się skutecznym zbudowaniem już kilku firm i exitem z jednej z nich, a współtworzący projekt Daniel i Sebastian posiadają ogromne doświadczenie technologiczne i biznesowe. Pracując z nimi od niemal pół roku, utwierdziliśmy się w trafności naszej decyzji inwestycyjnej, a także z jeszcze większym optymizmem spoglądamy na dalszy rozwój spółki – dodaje Szydłowski.

Zespół Codejet nieustannie kieruje swoje ambicje w stronę przyszłości. Obecnie intensywnie pracuje nad pozyskaniem kolejnej rundy finansowania, mającej na celu rozwinięcie działalności na rynkach zagranicznych i ugruntowanie marki na arenie międzynarodowej oraz udostępnienie klientom nowej, opracowywanej obecnie technologii Codejet Copilot.

– Ta nowa funkcjonalność stanowi rozwinięcie obecnej wersji i umożliwi automatyczne generowanie ekranów użytkownika i materiałów graficznych na podstawie prostych instrukcji wyrażonych w języku ludzkim – naturalnym. Dzięki temu rozwiązaniu, zaangażowanie grafików komputerowych w proces tworzenia projektów zostanie znacznie zredukowane – komentuje Sebastian Kurzynowski, CTO Codejet.

Ponadto, startup planuje rozszerzyć aktualną wersję produktu o możliwość konwersji kodu na dodatkowe języki, takie jak Svelte, Angular, Flutter i Vue, jak również umożliwić pracę zespołową nad projektami realizowanymi przy użyciu Codejet.

 

Narzędzia dla deweloperów do tworzenia doświadczeń przestrzennych z użyciem Apple Vision Pro są już dostępne

„Czy może mi ktoś polecić kurs asertywności?”. Praca na stanowisku UX Designera od podszewki