COVID-WATCH pomoże prawidłowo umyć dłonie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

COVID-WATCH pomoże prawidłowo umyć dłonie

Udostępnij:

W odpowiedzi na sytuację społeczno–gospodarczą, spowodowaną pandemią koronawirusa, Centrum Badawczo – Rozwojowe notowanego na NewConnect SoftBlue, opracowało prototyp urządzenia COVID-WATCH. Produkt uruchamia się bezdotykowo i precyzyjnie wylicza – zalecany przez wirusologów – skuteczny 30 – sekundowy czas mycia dłoni.

Spółka IT liczy, że COVID-WATCH będzie wsparciem w procesie odmrażania polskiej gospodarki, w tym otwierania szkół oraz pomoże w utrzymaniu higieny w miejscach takich jak ośrodki pomocy społecznej, szpitale czy centra handlowe. Urządzenie trafi na rynek jesienią br. Przedsprzedaż rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Docelowo SoftBlue planuje ekspansję zagraniczną urządzenia.

Jesienią br. na rynek trafi rozwiązanie, które pomoże Polakom kontrolować czas mycia dłoni, co w szczególności podczas walki w koronawirusem ma przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa SARS COV-2. COVID-WATCH, autorstwa SoftBlue, bo o nim mowa, to urządzenie elektroniczne, które ma na celu przypominać o potrzebie systematycznego i dokładnego mycia dłoni.

Zdaniem wirusologów i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, regularne mycie rąk przez 30 sekund to podstawowa i skuteczna metoda zabezpieczająca przed zakażeniem koronawirusem. Jak wskazują, jedną z najczęstszych dróg zarażenia się COVID-19 jest przenoszenie się wirusa drogą tzw. ,,brudnych rąk’’, które łatwo infekują okolice ust, nosa czy oczu. Utrzymywanie rąk w czystości jest jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby uniknąć zachorowań i przenoszenia zarazków na innych, zwłaszcza podczas pandemii. Na co dzień ręce stykają się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Dlatego też specjaliści apelują o częste mycie rąk mydłem i bieżącą wodą. Podkreślają także, że w zależności od materiału i warunków, koronawirus może utrzymać się na danej materii od 3 godzin nawet do 9 dni. Istotne jest więc częste i poprawne dezynfekowanie oraz mycie dłoni.

– Nasze badania pokazują, że większość społeczeństwa myje ręce bardzo pobieżnie, nie dłużej niż 15 sekund. To stanowczo za krótko, aby zmyć z dłoni wszelkie znajdujące się na nich zanieczyszczenia. W obecnym czasie bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego naszą kampanią, chcemy zbudować świadomość wśród ludzi, jak ważna jest ta czynność i jakie ma przełożenie na zdrowie nas samych i naszych bliskich. – mówi Michał Kierul, prezes spółki SoftBlue

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi ponad 57 tys. Ok. 1,9 tys. chorych zmarło.

SoftBlue nie jest typową marką z sektora IT. Wykorzystując nasze doświadczenie techniczne, od lat koncentrujemy się na komercjalizacji badań naukowych w służbie społeczeństwu. W naszych laboratoriach realizujemy interdyscyplinarne projekty w obszarze elektroniki, teleinformatyki i programowania. Dlatego gdy w Polsce liczba zarażonych koronawirusem nabierała na sile, podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu wiedzy naszych ekspertów do zaprojektowania i wyprodukowania urządzenia, które pomoże ograniczyć wzrost zakażeń, poprzez zniwelowanie zagrożenia związanego z  nieprawidłowym myciem dłoni  dodaje Michał Kierul

Prosty w montażu COVID WATCH ma certyfikat CE, będzie bezdotykowy i wyposażony w sygnalizator. SoftBlue dedykuje urządzenie w szczególności szpitalom, przychodniom, szkołom, stacjom benzynowym, restauracjom, centrom handlowym, czy ośrodkom pomocy społecznej itd. Przy dużym wolumenie zamówień firma umożliwi personalizację zegarów. Jeszcze w tym roku SoftBlue planuje wyjść z produktem na rynki zagraniczne.

Aktualnie SoftBlue przygotowuje się do budowy Centrum Badawczo–Rozwojowego, dedykowanego optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Rozpoczęcie prac powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. – Warto podkreślić, że decyzją Ministerstwa Rozwoju, w sierpniu utrzymaliśmy status Centrum Badawczo – Rozwojowego, który posiadamy od 2016 roku. – dodaje.

COVID-WATCH to nie jedyny system od SoftBlue, który ma wspomóc osiągnięcie poprawnej kondycji społeczno-ekonomiczno-zdrowotnej kraju. W 2015 roku firma została pionierem  na Polskę w zakresie zastosowania dronów do badania smogu występującego w powietrzu. AirDron to autorski system głowicy pomiarowej dla dronów w celu badania zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym oraz pobierania próbek do analizy laboratoryjnej. Za projekt SoftBlue otrzymało wyróżnienie Ministerstwa Środowiska w kategorii Innowacyjny Pomysł. – Zanieczyszczenia powietrza, w tym smog, są jednym z czynników, które mogą zwiększyć podatność na różnego rodzaju choroby i wirusy. Nasze rozwiązanie przyczynia się do zwiększania świadomości na temat stanu otaczającego nas powietrza. Pamiętajmy, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków w ciągu roku. – komentuje prezes SoftBlue.