– Nie mamy obsesji poszukiwania unicornów, ale skupiamy się na spółkach, które w swoich kategoriach mają na rynku dominującą pozycję. Jeśli są wystarczająco aktywne, zwiększają wartość, czasem przekraczając poziom 1 mld USD. W Polsce są świetne firmy, które mogą zostać jednorożcami, nie zawsze są to jednak spółki, o których głośno w tutejszych mediach – mówi w Pulsie Biznesu Jan Habermann, partner w Credo Ventures.
Plany funduszu
W ubiegłym roku fundusz ogłosił finansowanie w ramach Credo Stage 3 (CS3). Zebrał wtedy 100 mln dolarów.
Z tej puli wykorzystano już 10 mln dolarów, które powędrowały m.in. do polskich spółek Intiaro i Archdesk.
W poprzednich rundach finansowania po ok. 2 mln euro otrzymały także inne polskie firmy: Displate, Kontakt.io i Datafeedwatch.
Fundusz zasila jednorazowo startupy do 10 mln dolarów. CS3 ma być aktywny przez 10 lat. Same inwestycje będą realizowane w 5-letniej perspektywie.
Założyciele funduszu przewidują, że w tym czasie przeprowadzą ok. 30 transakcji.
Credo Ventures powstał w 2010 r. Ma swoją siedzibę w Pradze oraz w Menlo Park w Dolinie Krzemowej. Finansuje spółki technologiczne, głównie działające w modelu B2B. Inwestuje przeważnie na etapie „seed” i w rundach A.
Czeski VC ma już w swoim portfelu jednorożca – rumuński UiPath, obecnie wyceniany na 7 mld dolarów.
W 2019 r. polskie startupy dostały 1,2 mld
Z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że w 2019 r. przeprowadzono 269 transakcji, w które zaangażowanych było 85 fundusze. Łącznie zainwestowały w polskie spółki ponad 1,2 mld kapitału.
Szczególny wpływ miały wysokie rundy, które zebrały DocPlanner (344 mln zł), Brainly (120 mln zł) oraz Booksy (115 mln zł).
Na tle 2018 wartość inwestycji wzrosła aż ośmiokrotnie.
75% zainwestowanych w Polsce środków to kapitał prywatny. Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł ponad 60%. Jednocześnie 225 z 269 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 251 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły. Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern, Finch Capital, Speedinvest oraz Sunfish Partners (2 z nich pozyskały finansowanie z PFR Ventures).