Crowdcube ustanawia nowy rekord świata w crowdfundingu

crowdcube ustanawia nowy rekord swiata w crowdfundingu
Udostępnij:

Crowdcube Ltd, właściciel pierwszej i wiodącej platformy crowdfundingu udziałowego na świecie, która od czerwca dostępna jest także dla inwestorów w Polsce, wczoraj wystawił swoje udziały na sprzedaż szerokiej publiczności na platformie Crowdcube.com. Zamiarem właścicieli Spółki było pozyskanie 1.2 mln funtów kapitału na dalszy rozwój. Cel inwestycyjny został osiągnięty zaledwie po 16 minutach!

W ubiegłym tygodniu firma pozyskała dodatkowe 3.8 mln funtów od funduszu VC Balderton Capital. To rekordowo szybkie pozyskanie funduszy poprzez platformę crowdfundingu udziałowego było 12 razy szybsze od poprzedniej najszybszej zbiórki kapitału.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Poprzez platformę Crowdcube.com, udziały w firmie kupiło 141 inwestorów. Średnia kwota inwestycji wyniosła ponad 8.5 tys funtów.

Cieszymy się, że mogliśmy dać szansę zwykłym inwestorom zakupu udziałów w naszym niezwykle szybko rozwijającym się biznesie. To rekordowo szybkie pozyskanie funduszy, jak i zapewnienie finansowania przez uznany fundusz VC, oznaczają dla nas wszystkich zielone światło dla dalszego dynamicznego rozwoju. Crowdcube jest obecnie w doskonałej kondycji – zależy nam by nadal wspierać zarówno inwestorów, jak i małe i średnie firmy w pozyskiwaniu funduszy na realizację swoich zamierzeń - powiedział Darren Westlake, CEO i współtwórca platformy.

 

Crowdcube Ltd. przeznaczy pozyskane 5 mln funtów na dalszy rozwój zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Firma planuje podwoić liczbę zatrudnionych do 50 osób, powiększyć swoją siedzibę w Exeter oraz otworzyć nowe biura w Londnie i Szkocji. Obecnie firma działa w 7 krajach: Brazylii, Szwecji, Dubaju, Włoszech, Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz od czerwca 2014 w Polsce.

 

Sukces inwestycyjny Crowdcube oraz błyskawiczna reakcja inwestorów potwierdzają, że z jednej strony inwestorzy coraz chętniej lokują swoje środki poprzez platformy crowdfundingowe widząc w tym szansę na wsparcie ciekawych przedsięwzięć, z drugiej zaś sama idea Crowdcube stała się wielkim magnesem dla inwestorów i szansą na dobry zwrot z inwestycji w przyszłości. Nie wykluczamy, że Crowdcube w Polsce w podobny sposób będzie chciał w niedalekim czasie zebrać kapitał na dalszy rozwój, tj. poprzez sprzedanie części swoich udziałów na Crowdcube.pl - powiedział Radosław Ziętek, prezes Crowdcube Polska.

 

Crowdcube.com  to pierwsza na świecie internetowa platforma crowdfundingu udziałowego (tzw. equity crowdfunding lub inaczej crowdfunding udziałowy, czy też crowdinvesting). Założona w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, rozpoczęła działalność w 2011 roku. Twórcami platformy są Darren Westlake i Luke Lang, przedsiębiorcy mający za sobą stworzenie i prowadzenie wielu przedsięwzięć biznesowych. W lutym 2013 Crowdcube.com otrzymał autoryzację brytyjskiego regulatora – the Financial Conduct Authority (FCA). Autoryzacja przyznawana jest spółkom po pomyślnym odbyciu szczegółowej kontroli pod kątem transparentności modelu biznesowego i ochrony, jaką oferują