Cryptiony pozyskuje 2,5 mln złotych. Polski startup pomoże Brytyjczykom rozliczać podatek do kryptowalut

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

zespół Cryptiony

Udostępnij:

Zespół odpowiedzialny za Cryptiony stworzył aplikację, która służy do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut. Startup rozwijany przez Polaków właśnie pozyskał 2,5 mln złotych. Środki te pomogą firmie rozwinąć się w Wielkiej Brytanii i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Cryptiony R&D to polska spółka z siedzibą w Łodzi, założona w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) i Krzysztofa Dworakowskiego (CTO). Stworzyła narzędzie i aplikację do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut. Główną inspiracją do stworzenia Cryptiony był skomplikowany proces wyliczania podatku od kryptowalut.

– Pomysł na założenie firmy pojawił się w 2020 roku w momencie, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut. Najpierw stworzyłem rozwiązanie dla siebie, a następnie, gdy zorientowałem się, że na polskim rynku nie ma tego typu usług, opartych na automatyzacji, stworzyliśmy startup. Było to spowodowane tym, że giełdy ignorują temat rozliczeń podatkowych. Brak standardu wymiany danych czy brak raportów podatkowych wystawianych przez nie sprawiają, że użytkownik w rozliczeniu z fiskusem zostaje sam – wyjaśnia Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Przeczytaj również 👉 Ramp udostępnia w USA off-ramp. Umożliwia błyskawiczną wymianę krypto na waluty fiducjarne

Dwa i pół miliona złotych wsparcia od inwestorów na dalszy rozwój

Potencjał rozwojowy spółki Cryptiony R&D dostrzegli inwestorzy. Właśnie zebrała ona 2,5 mln zł w rundzie pre-seed od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu. Głównym inwestorem był ffVC, który został wsparty przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz prezesa Fundacji Invest Cuffs.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój. Cryptiony R&D pozyskany kapitał planuje przeznaczyć na implementację nowych funkcji, ale także rozbudowę narzędzia dla kancelarii podatkowych i biur rachunkowych. Przede wszystkim jednak po tym, jak usługi zostały dobrze przyjęte na rodzimym rynku, startup rusza na podbój Wielkiej Brytanii i planuje kontynuować ekspansję na kolejne kraje.

Ekspansja na rynki zagraniczne i dalsze plany rozwoju

Cryptiony R&D chcą rozszerzyć zasięg dostępności swojej usługi – najpierw w Wielkiej Brytanii, a następnie w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Widzimy bardzo duży potencjał do naszego dalszego rozwoju na rynku brytyjskim, gdzie chcemy pozyskać dodatkowe fundusze. Pracujemy obecnie nad rozwojem i ulepszeniem naszego rozwiązania dla polskiego sektora B2B. W przyszłości planujemy ekspansję w regionie CEE (ang. Central and Eastern Europe), w którym chcemy być liderem – tłumaczy Bartosz Milczarek.

PS. Cryptiony znalazły się w zestawieniu TOP polskich startupów Web 3.0. Przegląd Infoshare i MamStartup.