Cthings.co opracował system, który wykorzystuje 5G w przemyśle, logistyce i usługach komunalnych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Cthings.co opracował system, który wykorzystuje 5G w przemyśle, logistyce i usługach komunalnych

Udostępnij:

Technologia 5G oraz systemy Internetu Rzeczy pozwalają człowiekowi gromadzić i analizować ogromne ilości danych w bardzo szybkim tempie. Ponadto obiecują usprawnienie praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Startup cthings.co w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dopracował właśnie kolejny element swojego systemu intelliventory, który w przełomowy sposób wykorzystuje technologię 5G otwierając zupełnie nowe możliwości dla sektora przemysłowego, logistycznego czy usług komunalnych. Młoda firma już podbija rynek skandynawski, gdzie jej rozwiązania wykorzystywane są przede wszystkim w obszarze Smart City.

Koncepcja Internetu Rzeczy opiera się na bezpośrednim lub pośrednim łączeniu urządzeń, lub sensorów w celu gromadzenia, wymieniania i błyskawicznego przetwarzania płynących z nich danych, a także komunikowania się między sobą poszczególnych systemów. Zgodnie z jej założeniami powstają inteligentne sieci informacyjno-decyzyjne, które interpretują i wpływają na swoje otoczenie oraz kreują dla niego korzystne rozwiązania.

Wiele wyzwań, jeden system, nieograniczone możliwości

Polsko-Austriacki startup opracował urządzenie typu 5G Edge Gateway oraz Oprogramowanie i Platformę Online, które pozwalają różnego rodzaju sieciom sensorowym IoT, jak również systemom starszej generacji, pozyskiwać, analizować i transmitować dane dotyczące ich pracy oraz otoczenia, w którym się znajdują. Całość umożliwia przetwarzanie zgromadzonych danych i na ich podstawie usprawnia działalność operacyjną, produkcyjną i logistyczną przedsiębiorstw.

– W naszym portfolio posiadamy kilka rozwiązań bazujących na technologii 5G. Jednym z nich jest system sensorów łączących się bezpośrednio ze sobą w sieć mesh, która umożliwia przesyłanie danych w czasie rzeczywistym między maszynami, których działania wspiera system analityczny. Pozwala to nie tylko na bardziej wydajną pracę parku maszynowego czy zwiększanie jego efektywności, ale także szybką, zdalną reakcję systemu w sytuacji alarmowej. Urządzenia, których praca jest wsparta algorytmami i przetwarzaniem danych na krawędzi sieci mogą samodzielnie reagować na warunki i modyfikować swoją pracę w sytuacji złej wydajności lub w momencie zagrożenia dla zdrowia, lub życia pracowników – wyjaśnia Arnold Wierzejski, współzałożyciel i prezes zarządu cthings.co.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej cthings.co dopracował również wisienkę na torcie swojego systemu 5G Suite of Solutions – Platformę Online – iveOrchestra. Rozwiązanie działające w chmurze pozwala firmom precyzyjnie zarządzać pracą parków maszynowych, wybranych urządzeń oraz siecią IoT zbudowanych na bazie systemu intelliventory.

– Dokładne planowanie pracy parku maszynowego, a także przebiegu procesów, wychwytywanie najdrobniejszych nieprawidłowości i kontrola eksploatacji w czasie rzeczywistym umożliwiają najbardziej produktywne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa oraz zmniejszenie strat spowodowanych usterkami i przestojami. W konsekwencji wdrożenie nowoczesnych rozwiązań IoT opartych o technologię 5G bardzo szybko przynosi zwrot z inwestycji i zwiększa zyski firmy – podkreśla Arnold Wierzejski.

Dla każdego wyzwania znajdzie się rozwiązanie

Jak wskazuje założyciel cthings.co, przed wieloma przedsiębiorstwami reprezentującymi różnorodne branże stoi kilka kluczowych wyzwań. Wśród nich wymienia cyfryzację istniejących już zasobów, monitorowanie stanu maszyn i urządzeń oraz automatyczne uruchamianie ich w czasie rzeczywistym, zapewnianie wysokiej jakości pracy parków maszynowych i bieżące raportowanie w tym obszarze, zmniejszenie kosztów eksploatacji i zwiększanie produktywności, a także poprawa bezpieczeństwa.