Cube House chce podbić Londyn modułowymi domami. Zbuduje je w nietypowych miejscach

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Londyński deweloper Cube Haus zlecił wybranym biurom architektonicznym zaprojektowanie niedrogich modułowych domów dla nietypowych przestrzeni miejskich, na tarasy i dachy. Chce w ten sposób rozwiązać kryzys mieszkaniowy.

projekt Adjaye Associates | źródło: dezeen.com

Startup założony w ubiegłym roku przez przedsiębiorców Philip Bueno de Mesquita i Paula Tully’ego zlecił czterem czołowym architektom i projektantom zaprojektowanie domów modułowych, które można dostosować do różnych kształtów działek. Jest on odpowiedzią na słowa prezesa Royal British Institute of Architects, Bena Derbyshire’a, który zasugerował, że dodatkowe 2 miliardy funtów, które premier Teresa May włożyła w budowę nowych tanich mieszkań, nie są na tyle wysoką kwotą, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy.

Piękna i użyteczna architektura 

Projektanci stanęli na wysokości zadania. Adjaye Associates zaprojektowali drewnianą, dwupiętrową kamienicę, którą można dodać do typowego londyńskiego tarasu. Wizualizacje koncepcji Faye Toogood, projektanta wnętrz, mebli i mody w Londynie, przedstawiają prosty drewniany dom z dwuspadowym dachem i wysokim salonem na planie otwartym. Projekt Skene Catling de la Peña to natomiast seria pudełkowych, pokrytych kamieniem tali ułożonych wokół strukturalnego komina. 

Zdobywcy wielu branżowych nagród, Carl Turner Architects, stworzyli dwa projekty koncepcyjne dla dewelopera. Pierwszym z nich jest długi niski bungalow z jaskrawymi żółtymi świetlikami i dziedzińcem, dzięki któremu światło wpada do głównych pomieszczeń domu. Drugi to przestronna kamienica z centralnym dziedzińcem.

Ekonomiczne i łatwo dostępne projekty domów

Firma wierzy, że modułowa konstrukcja pozwoli szybko i ekonomicznie skonfigurować domy, aby pasowały do każdego kształtu lub wielkości działki, a także na tarasy i dachy. Komponenty do budowy będą wytwarzane w fabrykach zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, włącznie z gotowymi ramami budynków.

Model działania Cube Haus sprawia, że projekty są łatwo dostępne. Dzięki nietypowemu podejściu firma jest w stanie operować na niższych marżach niż duże firmy budowlane. Co ważne, współpracuje ona z renomowanymi biurami architektonicznymi, aby mimo nietypowych warunków budować atrakcyjne i zrównoważone domy. 

W dłuższej perspektywie marka ma na celu zbudowanie portfela typów budynków, które można rozbudować i które mogą pomieścić więcej jednostek mieszkalnych. W tym celu Cube Haus zamierza skorzystać z dofinansowania o wysokości 3 miliardów dolarów od The Homes and Communities Agency, które ma na celu wspieranie budowniczych i specjalistów od renowacji.