Customer Safari. Odcinek 9 cyklu pt. „Startup w 30 dni”

Dodane: 10.03.2017

Mateusz Tarczyński

Udostępnij:

Robiłeś już wywiady z potencjalnymi klientami, masz opracowaną business model canvas, wiesz czyje problemy będziesz rozwiązywał. Teraz jest czas, żeby poznać swoich przyszłych klientów w ich naturalnym środowisku.

Zbyt wielu twórców startupów skupia się na budowaniu produktu. Nawet jeśli przeprowadzają wstępne wywiady z klientami i starają się uzyskać informację zwrotną z rynku, to rzadko kiedy poświęcają czas, żeby zagłębić się w zrozumienie niuansów funkcjonowania swoich klientów. 

To co przyszły klient powie Ci w trakcie wywiadu jest bardzo cenne, ale nigdy nie wiesz czy naprawdę tak myśli i czy w to wierzy. Prowadzenie takich rozmów można porównać do oglądania zwierząt w zoo. Można zobaczyć jak wyglądają “na żywo”, ale nie jest to ich naturalne środowisko.

Dzień 9 to czas na customer safari — pozwoli zobaczy co robią, co mówią i w co wierzą przyszli użytkownicy Twojego produktu. Koncepcja safari jest bardzo prosta. Zamiast wybierać się do zoo żeby zobaczyć lwy, jedziesz samochodem przez afrykańską sawannę i obserwujesz jak zachowują się w codziennym życiu.

Jeśli przykładowo wpadłeś na pomysł stworzenia inteligentnego kubka do kawy wybierz się do kawiarnii, usiądź przy stoliku i obserwuj klientów. Zobacz co robią, jak sobie radzą z np. zakładaniem wieczka, słodzeniem lub chwytaniem za niewygodne ucho. Zobacz czy są jakieś prawidłowości, może w podobnych okolicznościach zdarza im się wylać kawę. Poznaj jak w praktyce wygląd korzystanie z produktu.

Jeśli Twój biznes jest bardziej cyfrowy znajdź miejsca online, w których przebywają i rozmawiają Twoi klienci. Czytaj o czym rozmawiają. Szukaj ciekawych fraz, słów kluczowych, przekonań, rozwiązań, które sobie polecają, opinii, źródeł informacji, z których korzystają. Postaraj się zrozumieć ich sposób myślenia, podejmowania decyzji itp.

1. Wejdź na Reddit. Znajdź subreddity popularne w Twojej branży. Zobacz co najczęściej pojawia się w zakładanych wątkach.

2. Wejdź na Quorę i sprawdź jakie pytania zadają potencjalni użytkownicy Twojego produktu. Sprawdź jakich odpowiedzi udzielają.

3. Poszukaj tematycznych grup na Facebooku i zobaczy czym żyją.  

4. Wejdź na LinkedIn i poszukaj grup powiązanych z Twoim produktem.

5. Poczytaj popularne fora i blogi. 

6. Skorzystaj z Buzzsumo i zobaczy jakie treści powiązane z Twoją firmą są najbardziej popularne w social mediach.

Poświęć minimum 10 godzin na customer safari. Gwarantuję Ci, że skorygujesz wcześniej stworzoną koncepcję. Poznasz świat, o którym nie miałeś pojęcia. Będziesz w stanie uniknąć wielu błędów przy podejmowaniu decyzji dotyczących produktu i marketingu. 

Przeczytałeś właśnie dziewiąty odcinek z cyklu pt. „Startup w 30 dni„. Zaprosiliśmy do niego 30 polskich przedsiębiorców, których poprosiliśmy o współtworzenie tej historii stworzenia jednego startupu. Każdy odcinek ma na celu przybliżenie jednego dnia z życia startupu i pokazanie, jak wygląda tworzenie e-biznesu od środka. Za dwa tygodnie opublikujemy dziesiąty odcinek.

Mateusz Tarczyński

Współwłaściciel oraz CEO Woodpecker.co sp. z o.o., dostarczającej software do automatyzacji sprzedaży. Seryjny przedsiębiorca. Pasjonat niebanalnego marketingu, skutecznego zarządzania i budowania produktów.