CV, które wyróżnia. Jak powinno wyglądać?

Dodane: 18.08.2015

Sandra Kluza

Udostępnij:

Wzrost popularności nowoczesnych technologii wzywa do zrobienia kroku dalej nawet branżę HR. Czynności, które kiedyś były wykonywane wyłącznie w bezpośrednim kontakcie dzisiaj przenoszą się do sieci. Przykładem może być rozmowa kwalifikacyjna bądź etap, który ją poprzedza, a mianowicie wysłanie CV.

Czym się kierować, aby stworzyć takie, które będzie spełniać wymagania organizacji podążających za innowacjami?

CV powinno być rzetelne i informować o wszystkich aspektach, które zainteresują potencjalnego pracodawcę – wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby aplikacja była atrakcyjna pod względem formy. Przeciwnie – wyróżniające się CV pozwoli na dłużej zapamiętać rekruterowi naszą osobę. Jest to bardzo ważne, ponieważ rekruterzy niejednokrotnie dostają dziesiątki dokumentów aplikacyjnych, z których muszą wybrać zaledwie kilku najlepszych kandydatów. Decydując się na nowoczesne CV możemy pomóc swojemu szczęściu i zaprezentować swoje atuty tak, by zostały docenione i zauważone.

Jak się okazuje, nowe narzędzia HR wychodzą naprzeciw kandydatom. Elektroniczne CV jest rozwiązaniem, którego wykorzystanie z pewnością warto rozważyć. Dzięki możliwościom, jakie ze sobą niesie, kandydat z łatwością może uczynić swoje CV atrakcyjniejszym. Za jego pomocą można dołączyć potrzebne grafiki i wstawiać linki odsyłające do prowadzonych blogów, stron internetowych lub kont na portalach biznesowych. Dodatkową opcją jest wzbogacenie aplikacji o ciekawe projekty, których wykonaniem możemy się pochwalić. Tego typu informacje wskażą na praktyczne umiejętności i potwierdzą doświadczenie zawodowe.

Elektroniczne CV odzwierciedli to, jakimi jesteśmy ludźmi i jakie mamy usposobienie. Jego funkcje pozwalają także zmieniać kolory. Tutaj należy uważać i rozsądnie wybrać te, które zbudują pozytywny i profesjonalny wizerunek. Lepiej w tym wypadku unikać zbyt krzykliwych kolorów czy fantazyjnych czcionek – chyba, że praca o którą się staramy wymaga od nas dużej kreatywności i ciekawych pomysłów. Ważne jest także to, że można skorzystać z dostępnych szablonów – jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zmysłu estetycznego i które boją się, że próba wyróżnienia swojej aplikacji poprzez formę zakończy się niepowodzeniem.

CV w wersji online znajduje się tu: urbanowicz.smartcv.pl

Jako przykład może posłużyć poniższe elektroniczne CV należące do osoby pracującej w branży HR. W tym przypadku wykorzystano stonowane kolory, zieleń i błękit. Wybór ten świadczy o tym, że dana osoba jest odpowiedzialna i profesjonalnie podchodzi od swoich obowiązków zawodowych. Kolejne możliwości związane są z załączaniem informacji dotyczących doświadczenia zawodowego. Można zaprezentować je w ciekawy i przede wszystkim poprawny sposób – umieszczając aktualne dane na górze, natomiast starsze poniżej.

Dużą zaletą takiego CV jest to, że nie trzeba go ponownie drukować przy każdej aktualizacji informacji. Wystarczy, że dokonamy zmiany w ustawieniach pliku i prześlemy gotowy dokument multimedialny do firmy, w której chcemy pracować. Dzięki temu oszczędza się czas i miejsce na półkach czy w segregatorach, gdzie dotychczas wkładaliśmy kartki papieru z CV czy listem motywacyjnym.

Kiedy pojawia się możliwość, żeby dobrze zaplanowaną treść merytoryczną wzbogacić w ciekawe rozwiązania, powinno się ją wykorzystać, by czerpać same profity. Większość ludzi jest wzrokowcami i dużą wagę przywiązuje do przekazu wizualnego. Dlatego też, jeżeli naprawdę zależy nam na konkretnej pracy, powinniśmy szukać różnego rodzaju możliwości pozwalających na wyróżnienie swojej aplikacji.

Sandra Kluza

Specjalista ds. Marketingu Smart MBC

W swojej pracy zajmuje się działaniami employer brandingowymi oraz wdrażaniem nowych narzędzi HR. Na co dzień sprawuje opiekę nad działem Marketingu w firmie Smart MBC. Celem jej pracy jest tworzenie dedykowanych rozwiązań dla firm i działów HR, a także usług i narzędzi z przeznaczeniem dla pracowników i kandydatów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem