Cybertruck nie pojawi się na europejskich drogach. Auto nie spełnia standardów bezpieczeństwa

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

cybertruck europa

Udostępnij:

Eksperci uważają, że Cybertruck nie dostanie pozwolenia na poruszanie się po europejskich drogach. Prototyp musiałby przejść szereg modyfikacji, by spełniał wymogi przyjęte na starym kontynencie. Czy Elon Musk podejmie się tych zmian?

Obawy co do możliwości wprowadzenia Cybertrucka na europejskie drogi publiczne przedstawiła gazeta „Automobilwoche”. Zastrzeżenia opisał Stefan Tellera z SGS-TÜV Saar GmbH, firmy, która zajmuje się testowaniem, audytem, weryfikacją i certyfikacją pojazdów.

Czego brakuje Cybertruckowi?

Stefan Teller napisał, że auto musi spełnić wymogi ok. 60 przepisów, aby mogło być uznane za bezpieczne.

Największym problemem „kosmicznego” auta jest karoseria, która, choć wykonana ze stali o wysokiej wytrzymałości – nie ma skutecznej strefy zgniotu. Projekt nie odpowiada zatem standardom bezpieczeństwa w Europie.

Według przepisów przód auta nie może być za bardzo sztywny. Powinien poddawać się sile uderzenia, aby nie stanowić zagrożenia ani dla pieszych, ani dla pasażerów.

Aktualna konstrukcja samochodu uniemożliwia rozproszenie się siły uderzenia. To oznacza, że siła uderzenia zostanie przeniesiona na pasażerów. Potencjalnego zagrożenia dla pasażerów nie zniwelują nawet poduszki powietrzne.

Już po premierze najnowszej Tesli pojawiały się głosy ekspertów, że Cybertruck to raczej auto koncepcyjne. Sceptycy zwracali uwagę, że w przedstawione auto nie spełnia wymagań dopuszczenia do ruchu.

Zauważono, że nie posiada np. bocznych lusterek, wycieraczek i przedniego zderzaka.

Ile damy za Cybertrucka?

W najtańszej, jednosilnikowej wersji (Single Motor RWD) samochód będzie kosztował 39 900 dolarów. Auto rozpędzi się do setki w 6,5 s.

Nieco droższa odmiana Cybertrucka to Dual Motor – w tej wersji z dwoma silnikami. Na pełnych bateriach przejedzie ponad 480 km. Dual Motor rozpędza się do setki w 4,5 s i  kosztuje 49 900 dolarów.

Tri-Motor AWD to najmocniejsza z Tesli Cybertruck. Auto rozpędzi się do 100 km/h w zaledwie 2,9 sekundy. Na jednym ładowaniu przejedzie ponad 800 km. Prędkość maksymalna samochodu wyniesie 209 km/h. Tę wersję wyceniono na 69 900 dolarów.

Większość klientów rezerwuje dwu- i trzysilnikowe wersje pickupa. Najtańsza opcja stanowi 17% wszystkich zamówień.

Jeśli nic się nie zmieni, produkcja auta ruszy pod koniec 2021 roku.