CYFRONET AGH rozpoczyna współpracę z firmą Aptiv

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, ACK CYFRONET AGH oraz Aptiv Services Poland S.A. rozpoczęły współpracę skupiającą się na rozwoju zaawansowanych technologii aktywnego bezpieczeństwa.

Podpisana 28 stycznia umowa ułatwi współpracę nauki i biznesu w regionie poprzez inwestycje w rozwój talentów i nowe technologie. CYFRONET AGH, obecnie jedno z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce (lider konsorcjum, w skład którego wchodzi także firma WASKO S.A), dostarczy Aptiv usługi obliczeniowe, kolokacyjne oraz transferu, składowania i przetwarzania danych. WASKO S.A. zapewni niezbędną infrastrukturę sprzętową oraz ekspertyzę techniczną.

– Nasi eksperci będą odpowiedzialni za budowę specjalistycznych usług, projekt infrastruktury, jej utrzymanie oraz integrację z systemami obliczeniowymi i wsparcie obliczeń – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK CYFRONET AGH.

Aptiv, który jest globalnym liderem w dostarczaniu technologii, regularnie wspiera lokalne społeczności. Nawiązana z ACK CYFRONET współpraca to kolejny ważny etap w relacjach Aptiv z AGH. W ramach dotychczasowej kooperacji w laboratoriach firmy ulokowanych w AGH nad aktywnym bezpieczeństwem pracuje około 200 studentów.

– Kraków to flagowy przykład, jak inwestycje Aptiv w rozwój potencjału intelektualnego regionu, mogą iść w parze ze wsparciem w obszarze działalności B+R oraz lokalnego biznesu – mówi Gabriel Buchała, dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.

Poniedziałkowe porozumienie nie było jedynym podpisanym tego dnia dokumentem pomiędzy AGH a Aptiv. Także wczoraj 11 pracowników Centrum Technicznego podpisało umowy doktoratu wdrożeniowego, które dotyczą zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami o wysokim stopniu automatyzacji (tzn. pojazdami autonomicznymi). Podczas uroczystości takie same umowy podpisało także 4 innych doktorantów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Wśród firm partnerskich znalazły się Fideltronik, InfoConsulting Poland, STORK Instruments oraz POLKOM.

– Po 19 latach obecności w Krakowie rozpoczynamy dziś nowy rozdział w naszej historii. Aptiv Kraków zatrudnia dziś ponad 1800 inżynierów i 700 specjalistów korporacyjnych. Inwestujemy już nie tylko w polskie talenty, ale i polski ekosystem biznesu – wyjaśnia Tomasz Miśniakiewicz, prezes Aptiv Services Poland S.A.