Zadaniem cyfrowego bliźniaka będzie obrazowanie wszystkich negatywnych zmian klimatu na Ziemi, które będą wynikiem działania ludzi. Dzięki dokładnemu mapowaniu, obraz tych zmian będzie niezwykle realistyczny i szczegółowy, co będzie ułatwiało politykom i naukowcom w podejmowanie niezbędnych, proekologicznych działań w związku z konkretnymi zagrożeniami. Chodzi tu m.in. o strategiczne planowanie dostaw słodkiej wody i żywności, czy też gospodarowanie terenami pod farmy wiatrowe i wybór najlepszych lokalizacji na elektrownie słoneczne.
„Jeśli planujesz dwumetrową zaporę w Holandii, mogę sprawdzić dane w moim cyfrowym bliźniaku i zobaczyć, czy będzie ona chronić kraj przed zalaniem w 2050 roku” – potwierdził Peter Bauer, zastępca dyrektora badań w ECMWF.
Jednak to nie jedyny cel tego projektu – cyfrowy bliźniak pozwoli tworzyć jeszcze bardziej dokładne symulacje pogody i klimatu. Do projektu włączyli się najlepsi naukowcy, min. z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.