Czego możemy nauczyć się od dzieci

czego mozemy nauczyc sie od dzieci
Udostępnij:
- Jak tam wylądowaliśmy, w świecie ludzi dorosłych, to robimy wszystko, żeby przypadkiem nie być posądzonym, że zostało w nas coś z tego dziecka - mówił Alex Barszczewski podczas wydarzenia TEDxSopot. Udowodnił, że podejście maluchów do życia może nas wiele nauczyć.

- Jak tam wylądowaliśmy, w świecie ludzi dorosłych, to robimy wszystko, żeby przypadkiem nie być posądzonym, że zostało w nas coś z tego dziecka - mówił Alex Barszczewski podczas wydarzenia TEDxSopot. Udowodnił, że podejście maluchów do życia może nas wiele nauczyć.

Alex Barszczewski, Trener, Coach, Life-Mentor, który od ponad 20 lat szkoli ludzi, wystąpił 30 stycznia na TEDxSopot. Opowiedział uczestnikom o tym jak połączyć świat dziecka i świat dorosłego, oraz co wyciągnąć z każdego z nich. Na wstępie spotkania zaznaczył, że nie chce podejścia dziecka gloryfikować. - Bo dzieci mają również swoje wady. Potrafią być fantastycznie kreatywne, ale jednocześnie mają kłopot z przewidzeniem skutków swoich działań - mówi.

W poniższym materiale filmowym przedstawia historie związane z kreatywnością maluchów. Podczas prelekcji przedstawił dwie cechy dzieci, które warto zaadaptować do swojego życia.

Alex Barszczewski mówi o tym czego możemy nauczyć się od dzieci

1. Podejście do przedsiębiorczości

- To co bezwzględnie możemy się od dzieci nauczyć to podejście do kreatywności i do eksperymentowania - mówi Barszczewski. Dodaje, że kiedyś miał problem z założeniem firmy ze względu na przepisy dot. stażu w danej branży. - Ja wtedy o tym nie wiedziałem i (...) próbowałem jak małe dziecko i za którymś razem wyszło - przekonuje. Porównuje swoje zachowanie do maluchów, bo one też wielu rzeczy nie wiedzą i potrafią szukać innych sposobów dotarcia do celu.

2. Stosunek do innych ludzi

Według mówcy większość z nas w kręgu osób, z którymi dzieli się pomysłami, ma kilku bliskich znajomych, żonę/męża czy ogółem ludzi o podobnych poglądach i myśli, że nam ono wystarczy. - Małe dzieci chętnie poznają wszelkie inne nowe osoby i to osoby bardzo, bardzo różne od nich - mówi Barszczewski. Dla malucha każda nowa postać to możliwość nauczenia się czegoś nowego. Dorośli często (przez uprzedzenia) unikają lekcji od nowych ludzi, przez co nie rozwijają się.

Mentor, ze względu na ograniczenia czasowe, wspomniał tylko o dwóch rzeczach, których możemy nauczyć się od dzieci. Zaznacza, że jest ich więcej i zachęca do tego, żebyśmy patrzyli jak różne rzeczy robią dzieci i zastanowili się jakie elementy z ich podejścia możemy zaadaptować do swojego życia. Dodaje, że jeżeli człowiek w jego wieku ciągle szuka inspiracji w podejściu dzieci oznacza to, że nigdy nie jest się za starym żeby to robić.

Grafika główna artykułu royalty free z Fotolia