Czego szukają inwestorzy? Podpowiadają cztery zagraniczne fundusze VC

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Czego szukają inwestorzy? Podpowiadają cztery zagraniczne fundusze VC

Udostępnij:

Przedwczoraj mieliście okazję uczestniczyć w webinarach zorganizowanych wspólnie przez PFR Venture, Google for Startups i Huge Thing. Dla tych, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w spotkaniach, mamy krótkie podsumowanie.

Organizatorzy poprosili fundusze inwestycyjne biorące udział w wydarzeniu o przeprowadzenie webinarów przybliżających startupom kryteria inwestowania, oceny pitchy itp. Prezentacje przeprowadzili:

  • Alex Wilson z White Star Capital, temat: Zrozumieć venture capital
  • Magdy Posluszny z Lakestar, temat: Jak prezentować swoje pomysły przed VC?
  • Thomas Rubens z DN Capital i Kacper Nowicki z Nomagic, temat: Nomagic. Case study transakcji
  • Aman Ghei z Finch Capital, temat: FinTech 2023: globalne trendy

Zrozumieć venture capital

Webinar poprowadził Alex Wilson z White Star Capital, który pomógł zrozumieć, jak funkcjonuje fundusz inwestycyjny venture capital. Udzielił również startupom konkretnych wskazówek, co do kryteriów oceny startupów przez inwestorów.

W webinarze znajdziecie odpowiedzi na pytania:

  • Jak wygląda codzienność funduszu inwestycyjnego?
  • Jakie czynniki kształtują jego decyzje?
  • Kim są inwestorzy, którzy powierzają swoje pieniądze funduszom VC?
  • Jakie są ich oczekiwania?

W prezentacji pojawił się też schemat działania przykładowego funduszu early-stage, świetnie pokazującego krok po kroku logikę działania i stawiania celów przez typowy fundusz VC.

Alex zachęcał startupy do uważnego przyglądania się funduszom, których prosi się o wsparcie inwestycyjne. Dokładnego rozważenia wszystkich za i przeciw i rzeczywiście świadomego podjęcia decyzji o współpracy.

Jak prezentować swoje pomysły przed VC?

Webinar poprowadziła Magdy Posluszny z funduszu Lakestar VC, posiadająca również doświadczenie startupowe.

Prelegentka podzieliła się ciekawymi faktami, które zebrała na podstawie 131 pitchy startupów. Wynika z nich jasno, że startupy zaskakująco często nie zawierają w nich podstawowych, ważnych z punktu widzenia inwestora informacji. Na przykład tylko 64% startupów przedstawiło swój model biznesowy, a jeszcze mniej, bo mniej niż połowa, wyjaśniło na co chce przeznaczyć pieniądze pozyskane od inwestora.

Magda mówiła też, że wiele startupów podczas pitchów bardzo mocno skupia się na problemie, który chce rozwiązać, a mało czasu poświęca, lub zupełnie pomija wizję tego, gdzie startup chce się znaleźć jako biznes za kilka lat i jak zamierza do tego punktu dotrzeć.

– Mówcie o swoim modelu biznesowym, o idealnym profilu klienta, bądźcie jak najbardziej szczegółowi w omawianiu waszej grupy targetowej – podkreślała Magda.

W trakcie webinaru pojawiły się również porady wychodzące poza sam pitch, a dotyczące np. zbierania rundy inwestycyjnej.

Nomagic: case study transakcji

Webinar poprowadzili Thomas Rubens z funduszu DN Capital oraz Kacper Nowicki z polskiego startupu Nomagic. DN Capital jest inwestorem Nomagic od pięciu lat.

Webinar składał się trzech części: pierwszej – prezentacji startupu Nomagic oczami inwestora, drugiej – oczami założyciela i trzeciej – Q&A.

Szczególnie interesująca była pierwsza część, dzięki Thomasowi Rubensowi mieliśmy unikatową szansę zobaczenia projektu startupowego spojrzeniem funduszu inwestycyjnego. Startup rozpisany został na kryteria, którymi w trakcie doboru portfela posługuje się DN Capital.

Zachęcamy każdy startup do próby wpisania się do prezentowanej przez DN Capital “tabeli”, co z pewnością pozwoli lepiej dopasować ofertę projektu do oczekiwań funduszy.

FinTech 2023: globalne trendy

Webinar poprowadził Aman Ghei, partner w Finch Capital. Fundusz szczególną uwagę poświęca fintechom, stąd też i temat jego wystąpienia: Globalne trendy w FinTechu.

Aman wskazał główne trendy na rynku fintech, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Jeden ze slajdów prezentacji pokazał interesujący trend – odwrotu inwestorów VC od projektów oprogramowania dla przedsiębiorstw, a zwrócenie się w kierunku spółek fintechowych i transportowych.

Odnosząc się już do globalnej perspektywy mówił: – W dwóch ostatnich latach krypto i blockchain zaliczyły ogromny wzrost przez ostatnie dwa-trzy lata. Ten trend najprawdopodobniej w najbliższych latach się nie zmieni. Oprogramowanie do audytów i księgowości również jest obecnie na fali wzrostowej.

Prelegent dodał również, że dane z 2022 roku pokazują wyraźną przewagę fintechów ukierunkowanych na sektor B2B nad tymi, których produkt kierowany był to sektora B2C, zarówno pod względem kondycji samych spółek jak i przyciągania inwestycji VC.

Webinary są wciąż dostępne, znajdziecie je na profilu LinkedIn PFR Ventures pod tym linkiem. Zachęcamy do wysłuchania.