Czeski fintech Twisto przejęty przez Param. Akwizycja furtką do ekspansji

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Twisto CEO

Udostępnij:

Od listopada 2021 roku czeski fintech Twisto należał do australijskiej firmy Zip. Teraz ponownie zmienił właściciela. 100% udziałów w spółce kupiła turecka firma Param, która oferuje zintegrowane narzędzia finansowe dla przedsiębiorców.

Mimo że obie strony transakcji nie zdradziły jej wartości, a zatem nie wiemy, za ile Param kupiło Twisto, to wiemy, jaki cele zamierza osiągnąć fintech z Turcji. Przedstawiciele spółki wyjaśnili w oficjalnym komunikacie, że przejęcie Twisto umożliwia im wejście na zagraniczne rynki – w tym do Czech i Polski, gdzie działa Twisto.

Potem zamierzają rozwijać się w Holandii i Niemczech.

Czym zajmuje się Param?

Firma oferuje szeroki zakres zintegrowanych rozwiązań finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla korporacji. Mowa między innymi o rozwiązaniach z zakresu płatności online i offline, otwartej bankowości, programów lojalnościowych, pożyczek, kart przedpłaconych i portfeli elektronicznych.

Do tego Param rozwija w Turcji koncepcję płatności odroczonych, a także udzielił tam ponad 5000 pożyczek. Twisto podobnie – zajmuje się płatnościami odroczonymi. Do tej pory czeski startup przetworzył 33 miliony transakcji o łącznej wartości 845 milionów euro.

Poprzedni właściciel

Przypomnijmy, że od listopada 2021 roku (do teraz) Twisto było własnością australijskiej firmy Zip, która powstała w 2013 roku. Od tamtej pory rozpoczęła działalność także w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Przy okazji tamtej transakcji przedstawiciele Zip pochwalili się swoimi osiągnięciami. Mówili wtedy, że współpracują z ponad 50 tys. sprzedawców i że z ich usług korzysta ponad 7,3 mln klientów. Za pośrednictwem Zip dokonali oni ponad 41 mln transakcji o wartości prawie 5,8 mld dol. australijskich (AUD), czyli 4,3 mld USD. Wartość firmy wyceniana była wtedy na ok. 3,64 mld AUD (2,7 mld USD).