Czterech na pięciu Polaków wierzy, że współpraca międzynarodowa pozwoli rozwiązać globalne wyzwania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Czterech na pięciu Polaków wierzy, że współpraca międzynarodowa pozwoli rozwiązać globalne wyzwania

Udostępnij:

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Expo 2020 Dubai, 64 proc. ankietowanych uważa, że wymiana wiedzy ma fundamentalne znaczenie w rozwiązywaniu globalnych problemów, a 55 proc. Polaków optymistycznie patrzy na zrównoważony rozwój świata w przyszłości.

W tegorocznym badaniu mającym na celu określenie tendencji w świecie zmienionym przez Covid-19 wzięło udział 22 000 osób z 24 państw. Zostało ono przeprowadzone we współpracy z YouGov i nawiązywało do wcześniejszych badań z 2019 roku.

Koncepcja współpracy jako rozwiązania pojawiła się również w kilku odpowiedziach w badaniu: trzy czwarte respondentów stwierdziło, że kraje, które dobrze poradziły sobie z kryzysem wywołanym przez COVID, powinny pomóc tym państwom, którym się to nie udało, a 64 proc. uważa, że ​dzielenie się wiedzą ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia niektórych najbardziej palących problemów ludzkości.

– Expo 2020 przeprowadziło badania, aby pomóc zrozumieć jak możemy kształtować lepszą przyszłość. Wyniki tych badań są zachęcające i pokazują chęć współpracy międzynawowej, poszerzanie horyzontów i wymianę pomysłów – powiedział Jego wysokość Reem Al Hashimy, Minister Stanu ds. Współpracy Międzynarodowej UAE oraz Dyrektor Generalny Expo 2020 Dubai. – Już za niecałe dwa miesiące, Expo 2020 otworzy swoje podwoje dla milionów odwiedzających z całego świata. Z niecierpliwością czekamy na to, jak zostanie wykorzystana różnorodność, którą odzwierciedlają przeprowadzone badania i efekty wspólnych starań dla lepszej przyszłości, zarówno dla ludzi jak i dla planety – dodaje.

W badaniach Polscy respondenci zwracali uwagę przede wszystkim na zrównoważony rozwój. 56 proc. badanych z optymizmem patrzy na swoją przyszłość jeśli chodzi o miejsce, w którym żyją, jednocześnie chroniąc je i zachowując dla przyszłych pokoleń.

Badania pokazują również, że Polacy są chętni do zmiany swoich podstawowych nawyków, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na środowisko. 54 proc. badanych uznało, że będzie używać mniej jednorazowych plastikowych produktów – jest to lepszy wynik niż średnia globalna (35 proc.) i europejska (40 proc.). 38 proc. planuje więcej chodzić i jeździć na rowerze, zamiast korzystać z mniej ekologicznych form transportu (to o 10 proc. więcej niż globalny wynik), a 43 proc. Polaków chętniej kupuje lokalną żywność i produkty.

– Można dostrzec, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej współpracujemy i dzielimy się wiedzą z pomysłodawcami z całego świata, w celu stawiania czoła wyzwaniom, również tym związanym ze środowiskiem – mówi  Adrian Malinowski, Komisarz Generalny ds. Polski na Expo 2020 i dodaje – Wyniki badania dotyczące zrównoważonego rozwoju odzwierciedlają również założenia naszego Pawilonu, który został zbudowany z naturalnych materiałów, a w środku pokazuje nasze innowacje związane ze źródłami odnawialnymi i nowoczesną technologią.

Co ciekawe, na pozytywną postawę Polaków wydają się mieć wpływ podróże – osoby, które podróżowały w ciągu ostatnich trzech lat, uważają się za bardziej optymistyczne –72 proc. osób podróżujących służbowo i 71 proc. osób podróżujących turystycznie. Warto zaznaczyć, że optymizm w Polsce nie wydaje się być związany z dochodami czy statusem zatrudnienia.

Badanie obejmuje szereg tematów, w tym zdrowie i dobre samopoczucie, zrównoważone podróżowanie, efektywne łańcuchy dostaw żywności oraz rozwój społeczności miejskich i wiejskich, które będą głównymi punktami programu Expo 2020.

W ramach Programu dla Ludzi i Planety, kraje uczestniczące w Expo 2020, organizacje, partnerzy i goście będą współpracować w celu omówienia przyszłościowych rozwiązań odpowiadających na największe światowe wyzwania.

Expo 2020 to jedno z pierwszych globalnych wydarzeń, które odbędzie się od początku pandemii COVID-19. Wystawa rozpocznie się 1 października 2021 r. i potrwa do 31 marca 2022 r. Organizatorzy Expo 2020 zapraszają odwiedzających z całego globu do wzięcia udziału w procesie kształtowania nowego świata i przeżycia sześciomiesięcznego święta ludzkiej kreatywności, innowacji, postępu i kultury.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem