Czy jesteśmy za biedni na oszczędzanie? Jak odkładać (i inwestować) w czasach kryzysu?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Jak oszczędzać w czasie kryzysu i wysokiej inflacji

Udostępnij:

Czy dziewięciolatek jest za mały na naukę inwestowania? Dlaczego kryzys to najlepszy czas na rozpoczęcie regularnego oszczędzania?
A jeżeli już zdecydujemy się inwestować, to gdzie najlepiej doedukować się w tym zakresie? W naszej najnowszej rozmowie odpowiadamy na te pytania wspólnie z Izabelą Kozakiewicz – organizatorką projektu „Trampki na giełdzie”, redaktorką naczelną Reach4Biz i partnerką zarządzającą w iKsync.

Trampki na giełdzie to inicjatywa mamy i syna, którzy wspólnie postanowili pomóc dzieciom zgłębić tematy finansowe, w tym w szczególności dotyczące inwestowania. Do inicjatywy udało się im pozyskać liczne instytucje: GPW, Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami czy Izbę Domów Maklerskich. Inicjatywa jest współorganizowana przez Invest Cuffs.

W najnowszym odcinku MamStartup Podcast rozmawiamy o tym, jak powstały Trampki na Giełdzie, o zaskakująco mocnym zainteresowaniu tematami finansowymi dzieci i o tym, czego można dowiedzieć się podczas konferencji Trampek (najbliższa już 5 czerwca we Wrocławiu, zapraszamy!).

Ale oprócz edukacji finansowej dzieci, z Izabelą Kozakiewicz rozmawialiśmy również o dorosłych Polakach i ich oszczędnościach.

Temat jak najbardziej warty poruszenia, bo 43% z nas nie ma oszczędności (!). Odkładamy najmniej ze wszystkich krajów Wspólnoty. Jaka jest tego przyczyna? Nasza gościni odpowiada: – Polacy nie są najbiedniejszym krajem w Europie, jesteśmy europejskim średniakiem. Warto się więc zastanowić, dlaczego to właśnie my mamy najniższy poziom oszczędności.

Tylko jak oszczędzać teraz, w dobie kryzysu i szalejącej inflacji? Izabela Kozakiewicz zaskakuje swoją odpowiedzią: – Czasy kryzysu, wysokiej inflacji – czasy niedostatku, to moment, który zmusza nas do myślenia, jak odkładać pieniądze. Często wydaje się nam, że nie mamy z czego oszczędzać. Ale analizując dzień po dniu to, na co wydajemy środki, zobaczymy, jak przeciekają nam one przez palce na rzeczy, bez których możemy się obyć. Czas wysokiej inflacji to najlepszy czas na otwarcie oczu. I przeznaczenie zaoszczędzonych środków na inwestycje! – zachęca ekspertka.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka MamStartup Podcast!