Czy kryptowaluta Libra ruszy w 2020 r.? Pojawiają się nowe informacje

Dodane: 23.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Pojawiają się kolejne informacje na temat facebookowej kryptowaluty Libra. Tym razem głos zabrał Patrick Ellis, jeden z członków zarządu Libra Association. Ellis poinformował, że Libra zostanie uruchomiona w 2020 r. Czy tak będzie na pewno?

Z drugiej strony ministrowie finansów UE oznajmili, że projekty tego typu będą blokowane na terenie Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną wyeliminowane wszystkie wątpliwości, które mogą naruszać prawo lub bezpieczeństwo użytkowników.

Ellis uważa, że Libra ruszy zgodnie z planem

Patrick Ellis dał do zrozumienia, że platforma Libra ruszy, tak jak wcześniej zapowiadano – w przyszłym roku. Powiedział też, że nie ma jeszcze ustalonej strategii dla konkretnych rynków i samego produktu. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób projekt zostanie zaimplementowany. Zakres wprowadzania Libry jest uzależniony od decyzji organów nadzoru.

Ellis dodał, że oprócz Facebooka żaden z członków Libra Association nie wpłacił jeszcze 10 mln dolarów do wspólnej kasy projektu. Według ustaleń zgromadzenia zobowiązani są do tego wszystkie zrzeszone firmy deklarujące chęć rozwoju kryptowaluty.

Ten fakt sugeruje jednak, że partnerzy projektu nadal są nastawieni sceptycznie. I chyba nic nie wskazuje na to, by przed oficjalnymi decyzjami organów nadzoru dokonali stosownych wpłat.

Najwięksi partnerzy rezygnują

Już wcześniej informowaliśmy, że partnerzy projektu zaczynają wycofywać się ze współpracy.

Obawy światowych instytucji regulacyjnych nie pozostały bez wpływu na reakcje najważniejszych członków projektu.

Jako pierwsza decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w przedsięwzięciu podjęła platforma płatnicza PayPal. Po niej wycofały się Visa, Mastercard, eBay oraz Stripe.

W komunikatach prasowych niektóre z firm, np. Stripe i Visa, podkreślały, że przyczyną ich odejścia jest chęć koncentracji na innych projektach. Ale pojawiają się też sugestie o konieczności wyjaśnienia wszelkich zastrzeżeń wystosowanych pod adresem Facebooka.

Jednocześnie rezygnujący partnerzy są zgodni co do tego, że w przyszłości widzą możliwość powrotu do współpracy.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację szef projektu Libra, David Marcus, napisał w październiku na Twitterze, że wycofanie wsparcia kluczowych partnerów, nie przesądza w dłuższej perspektywie o rezygnacji z projektu samych pomysłodawców.