Czy Polacy są przedsiębiorczy? Tax Care bada potencjał i możliwości biznesowe w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Tax Care przyjrzy się aktualnej skłonności pracujących do zachowań przedsiębiorczych – m.in. podejmowania ryzyka, poszukiwania wiedzy, otwartości na zmiany. W tym celu rozpoczął badanie Indeks Przedsiębiorczości, które pozwoli ocenić cechy wpływające na potencjał rozpoczęcia pracy na własny rachunek.


fot. unsplash.com

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, W IV kwartale 2017 roku liczba osób pracujących w naszym kraju wynosiła 16,4 mln i był to trzeci najwyższy wynik w historii badania. Rekordowo niskie bezrobocie (6,6 % w marcu br.) oraz trend odchodzenia od pracy na etacie, na rzecz krótkoterminowych kontraktów (tzw. gig economy) sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce. Dobre wyniki już od dłuższego czasu napływają też z rejestru REGON, gdzie z roku na roku obserwujemy wzrostową tendencję łącznej liczby jednoosobowych firm.

– Przybywa osób decydujących się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Miliony Polaków mają już za sobą pierwsze doświadczenia w pracy na własny rachunek. Tworzą potężną grupę społeczną, a jednak rzadko bada się jej nastroje. Jako firma wspierająca interesy mikrofirm chcemy na bieżąco badać klimat wokół przedsiębiorczości w Polsce i zawczasu dostrzegać wszelkie oznaki niezadowolenia. Przedsiębiorczość jest na tyle ważna, że potrzebuje dobrej diagnozy i profilaktyki – mówi Adam Głos, Prezes Zarządu Tax Care.

Indeks Przedsiębiorczości Tax Care ocenia nastroje zarówno osób pracujących na etacie, jak i na umowach cywilno-prawnych, a także prowadzących własną działalność gospodarczą. Celem badania jest analiza nastawienia do pracy i podejmowania decyzji biznesowych przedsiębiorców i etatowców w zależności od zmian rynkowych oraz prawnych.

Ankieta ma charakter ogólnopolski, ale ocena sytuacji będzie dotyczyła również poszczególnych regionów. Raport z pierwszej edycji badania zostanie zaprezentowany między innymi podczas warsztatów „Przedsiębiorca 3.0 – pobierz aktualizację”, skierowanych do osób, które szukają pomocy w rozpoczęciu samodzielnej działalności. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca 2018 r. w Gdyni.

W ankiecie mogą wziąć udział wszyscy przedsiębiorcy lub pracownicy etatowi. Kwestionariusz Indeksu Przedsiębiorczości Tax Care dostępny jest pod linkiem: https://taxcare.pl/indeksprzedsiebiorczosci