Czy wiesz, które ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Dodane: 20.12.2021

Mam Startup

Udostępnij:

Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu? Gdzie szukać oszczędności? Jak znaleźć najlepszą polisę komunikacyjną? To pytania, którymi zaprząta sobie głowę większość kierowców. Tymczasem nie wszyscy jesteśmy świadomi nawet tego, które ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a posiadanie którego wynika tylko i wyłącznie z naszej woli. Warto więc zacząć od podstaw…

Advertisement

Wolny wybór kierowcy czy obowiązek nałożony przez prawo?

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, dobrowolne i obowiązkowe. Takie, których wykupienie nakazują przepisy prawa i te, które wykupujemy z własnej woli. W przypadku tych pierwszych, czyli ubezpieczeń obowiązkowych, posiadanie ich jest uregulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednym z takich ubezpieczeń jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez GfK na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe, tylko 70 proc. respondentów prawidłowo wskazuje jedynie ubezpieczenie OC jako obowiązkowe. Rzadziej niż co czwarty uważa, że obowiązkowe jest zarówno ubezpieczenie OC, jak i polisa AC.

Przed czym chroni ubezpieczenie obowiązkowe i co daje polisa dobrowolna?

Choć większość kierowców jest świadoma tego, jakie obowiązki nakłada na nich prawo, nie każdy potrafi wskazać zakres ubezpieczenia obowiązkowego i nie wie na jaką ochronę może liczyć w przypadku dobrowolnej polisy AC. Tymczasem oba te ubezpieczenia mają zupełnie inny zakres i zasady działania. Co więcej – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, AC bardzo często jest niedostępne, szczególnie dla właścicieli starszych pojazdów.

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej regulowany jest ustawowo i obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu, ale także te powstałe podczas wsiadania czy wysiadania z auta, a także podczas zatrzymania pojazdu i jego postoju. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Z kolei ubezpieczenie AC, które przez niektórych mylnie uważane jest za ubezpieczenie obowiązkowe, chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia pojazdu, jego zniszczenia lub całkowitej utraty. Obejmuje ono szkody powstałe w wyniku zdarzenia spowodowanego przez osoby trzecie lub zdarzenia losowe, takie jak stłuczka parkingowa, kolizja drogowa, gradobicie, wandalizm czy nawet kradzież. Więcej informacji, które rozwieją wszelkie wątpliwości kierowców, znajdziemy w artykule na stronie https://beesafe.pl/porady/myslisz-ze-znasz-oc/.

Kary za brak OC dla każdego, bez wyjątków

Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Kierowca, który ryzykuje poruszanie się nieubezpieczonym samochodem, musi liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. Co najważniejsze – w gestii właściciela pojazdu leży także dopilnowanie ciągłości ubezpieczenia, ponieważ już jeden dzień bez ważnej ochrony oznacza wysokie kary finansowe. Warto jednak mieć na uwadze, że brak polisy OC wyjdzie na jaw nawet bez bezpośredniego udziału samego zainteresowanego. System wykrywania nieubezpieczonych pojazdów prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykryje każdą niesubordynację zmotoryzowanych, a przed karą nie ma ucieczki.

 

Artykuł powstał we współpracy z BeeSafe