Czy wiesz, że programowanie może kosztować mniej, jeśli jesteś w innym kraju? VPN pomoże ci zaoszczędzić

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Czy wiesz, że programowanie może kosztować mniej, jeśli jesteś w innym kraju? VPN pomoże ci zaoszczędzić

Udostępnij:

Wiedziałeś, że szyfrowanie adresu IP pozwala wyszukiwać oferty zakupu bez obawy, że cena będzie podyktowana naszą lokalizacją? Porównaliśmy ceny na przykładzie pakietów Microsoft Office 365 – sprawdźcie, ile możecie zaoszczędzić kupując ten produkt… z Indii.

Pewnie już wiesz, że tryb incognito (inaczej zwany trybem prywatnym) nie czyni cię niewidzialnym w sieci – funkcja pozwala nie rejestrować historii przeglądania na twoim urządzeniu, ale nie zmienia twojego adresu IP, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie strony odwiedzałeś. To, co pozwoli ci całkowicie „zniknąć” z sieci to VPN, dzięki któremu ukryjesz swój adres IP – wówczas twoje działania w sieci są całkowicie niewidoczne.

Jakie ma to znaczenie? Dzięki VPN możemy bez obaw o kradzież danych odwiedzać każdą stronę internetową zarówno w czasie pracy, ale także w podróży (np. systemy bankowe, e-mail z danymi kontrahentów). Dodatkowo VPN umożliwia również dostęp do zablokowanych serwisów, co jest szczególnie przydatne, gdy przebywamy w kraju stosującym cenzurę.
Czy to jednak wszystkie zalety, które wiążą się z posiadaniem usługi VPN? Mało kto wie, że dzięki tej usłudze możemy sporo zaoszczędzić podczas naszych codziennych zakupów przez internet. Jak to możliwe?

Szyfrowanie adresu IP pozwala wyszukiwać oferty zakupu bez obawy, że cena będzie podyktowana naszą lokalizacją – wyszukiwarki i serwisy rezerwacyjne typu Booking.com dostosowują swoją ofertę do szerokości geograficznej, z której aktualnie się znajdujemy, dlatego za tą samą usługę możemy w Polsce zapłacić więcej niż np. w Indiach. Taki proceder możemy nazwać dyskryminacją cenową – firmy wykorzystują fakt, że mieszkańca dużego miasta stać na większy wydatek, niż tego z małej miejscowości. Z tego powodu programują swoje witryny w taki sposób, aby użytkownicy w aglomeracjach widzieli wyższe ceny towarów.

Inną formą dyskryminacji cenowej, jest śledzenie przez firmy twojej aktywności zakupowej – serwisy obserwują, które produkty regularnie kupujesz, zapamiętują odwiedzane przez ciebie strony, a następnie… “podbijają” stawkę lub wyświetlają droższe oferty, bo wiedzą, że i tak prawdopodobnie kupisz ich produkt. Osoby, które wiedzą, jak to działa często odświeżają strony, czyszczą historię przeglądania i próbują różnych innych sposobów, aby uchronić się przed dodatkową opłatą.

Można jednak dużo prościej – VPN od Surfshark jest rozwiązaniem, które chroni przed nie do końca uczciwymi praktykami sprzedawców, a także pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze podczas kolejnych zakupów.

Jak zatem taniej kupować z usługą VPN?

Przede wszystkim przeglądaj oferty sklepu, po wcześniejszym ustawieniu IP na kraj o niższych dochodach (np. na serwer w Indiach). Dzięki temu zobaczymy, jak zmienia się cena za dany produkt czy usługę w zależności od lokalizacji. Następnie musimy wyczyścić pliki cookie w przeglądarce i ponownie otworzyć okno.

Ta metoda świetnie sprawdza się podczas sprawdzania cen lotów, ale nie tylko – na przykładzie pakietu Office 365 można zobaczyć, jak zmieniła się cena po wyborze innej lokalizacji.

Z polską lokalizacją (Warszawa) za abonament od Microsoftu zapłacisz dużo więcej – 4,20 euro wychodzi za miesiąc korzystania z pakietu Business Basic i 10,50 euro za pakiet Business Standard.

Gdy zmienisz lokalizację na Indie (Mumbai) ceny będą dużo niższe za te same produkty – 125 rupii to w przeliczeniu 1,41 euro za miesiąc korzystania z pakietu Business Basic i 660 rupii, czyli 7,46 euro za pakiet Business Standard.

Biorąc pod uwagę roczne zobowiązanie (abonament na 12 miesięcy) możemy liczyć na dużą oszczędność – a wszystko dzięki zmianie naszego IP.

Surfshark proste narzędzie, które pomoże ci zaoszczędzić na zakupach oprogramowania komputerowego czy biletów lotniczych. Sieci VPN są doskonałym narzędziem przy wszelkiego rodzaju transakcjach, gdyż zapewniają bezpieczeństwo (szyfrują cały twój ruch w sieci), a także pozwalają porównać oferty cenowe z całego świata.

Zapoznaj się z ofertą Surfshark dla małych firm i freelancerów, którzy pracują z domu.

Materiał powstał we współpracy z Surfshark