Czym jest Amazon Sidewalk i jak ta technologia może ułatwić nam życie?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Czym jest Amazon Sidewalk i jak ta technologia może ułatwić nam życie?

Udostępnij:

Pierwsze informacje na temat Amazon Sidewalk pojawiły się już zeszłej jesieni, ale dopiero teraz ma dojść do szerokiej dystrybucji usługi. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i do czego może się przydać?

Zarówno w domach, jak i w biurach, gromadzimy coraz więcej inteligentnego sprzętu. Wiele z tych urządzeń możemy już obsługiwać zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie, a także parować ze sobą, aby jeszcze bardziej ułatwiać sobie życie w wielu czynnościach. Z tego też powodu coraz prężniej rozwija się koncepcja IoT (Internet of Things), która zakłada, że można połączyć ze sobą wiele przedmiotów i aplikacji za pomocą rozbudowanej sieci komputerowej. Na razie ta nowa dziedzina dotyczy przede wszystkim sprzętu elektronicznego, czyli smartfonów i komputerów, ale tak naprawdę może ona obejmować każdy nowoczesny sprzęt – w tym urządzenia RTV oraz AGD, oświetlenie, instalację grzewczą, liczniki, a nawet samochody.

Zakres możliwych działań jest niezwykle szeroki, dlatego nic dziwnego, że amerykański gigant Amazon postanowił mocniej wejść w ten rynek i stworzyć własną usługę opartą na IoT. Co dokładnie oferuje Amazon Sidewalk?

Amazon Sidewalk to system, który będzie bazować na paśmie radiowym 900 MHz. To właśnie dzięki niemu będziemy w stanie osiągnąć rozszerzony zasięgu sieci, która dotrze do wszystkich podłączonych urządzeń – nawet tych znacznie oddalonych od routera i ze słabszym dostępem do sieci. W ten sposób bez problemu będziemy mogli sterować np. inteligentnym oświetleniem w biurze.

Technologia Amazon Sidewalk ma wspierać urządzenia Amazona (np. głośniki Echo, czy kamery do monitoringu Amazon Ring), ale oczywiście będzie działać także z pozostałymi urządzeniami, które już posiadamy. Aby wszystko było ze sobą kompatybilne trzeba będzie zastosować tzw. Bridge, czyli niejako przejściówkę do sprzętów od innych firm.

Amazon od razu informuje, że system jest tworzony z uwzględnieniem ochrony danych i prywatności użytkowników, mimo że do jego działania niezbędne jest mapowanie lokalizacji. Jak twierdzą twórcy tego rozwiązania, wszystkie sygnały wysyłane przez urządzenia podłączone do Sidewalk mają być szyfrowane.

W czym nam zatem może pomóc nowa usługa od Amazona? Przede wszystkim Amazon Sidewalk ułatwi nam połączenie wszystkich inteligentne urządzeń na znacznie większe odległości (zasięg nawet do 500 metrów), a tym samym odciąży często przeciążoną sieć WiFi. Dzięki temu, że rozwiązanie bazuje na paśmie 900 MHz, posiada większy zasięg niż Bluetooth i potrzebuje mniej energii do działania niż 5G. Jesteśmy ciekawi, jak tatechnologia będzie działać w praktyce i czy będzie konkurencją dla chociażby Z Wave.