Czym jest odpowiedzialne inwestowanie? Wyjaśnia anioł biznesu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Sarah Drinkwater

Udostępnij:

Podczas tegorocznej edycji Infoshare wspólnie z PKO Bankiem Polskim rozmawialiśmy z Sarah Drinkwater, aniołem biznesu i partnerką w funduszu Common Magic.

Mimo że wiele osób postawiłoby znak równości pomiędzy odpowiedzialnym inwestowaniem a inwestowaniem w startupy odpowiedzialne społecznie, czyli takie które rozwiązują na przykład ekologiczne problemy, to zdaniem naszej rozmówczyni nie jest to prawda. Sarah Drinkwater uważa, że ma tradycyjne podejście do tematu.

– Gdy mówię o odpowiedzialnym inwestowaniu, to mam na myśli bycie dobrym partnerem dla założycieli startupów. A to dlatego, że postrzegam rolę funduszy venture capital jako podmiotów wspierających. Oznacza to, że founder jest na froncie, a przedstawiciele funduszy VC ubezpieczają jego tyły – mówi Sarah Drinkwater.

VC jako partner

Sama gdy zapytała swoje spółki portfelowe o rodzaj wsparcia, który był dla nich najbardziej wartościowy, usłyszała, że szczery i szybki feedback. Zdaniem naszej rozmówczyni założyciele startupów oczekują od swoich inwestorów prawdomówności. Nie chcą bowiem, aby ci „słodzili” fakty czy naginali rzeczywistość.

– Po drugie istotny jest network i możliwość przedstawienia founderom innych funduszy VC czy potencjalnych kandydatów do pracy. Po trzecie dobrze by było, gdyby fundusz wiedział, co się dzieje na rynku w mikroskali, a także by był przy tobie, gdy sprawy przybierają niekorzystny obrót – uważa Sarah Drinkwater.

Materiał na inwestycję

W trakcie rozmowy z nami Sarah Drinkwater podzieliła się także swoimi spostrzeżeniami na temat tego, czego szuka w startupach, ubiegających się o finansowanie.

Wymieniła trzy takie punkty. Oto one:

  • Insight na temat problemu. Pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę inwestorka, to problem, który rozwiązuje startup. Ważne, aby jego founderzy pogłębili rozumienie owego problemu w bezpośrednich rozmowach z osobami, których problem dotyczy.
  • Product market fit. Rozwiązanie musi odpowiadać na realny problem rynku. Do tego Sarah Drinkwater oczekuje, że founderzy, którzy rozwiązują dany problem, mają doświadczenie branżowe.
  • Elastyczność. Trzecią rzeczą, na której zależy inwestorce, jest elastyczność, czyli zdolność wsłuchiwania się w rynek i adekwatnego reagowania na zmieniające się warunki.

Chcesz więcej? Posłuchaj, obejrzyj

Wywiad z Mathisem możesz obejrzeć i posłuchać na YouTubie. Wideo znajduje się poniżej.

Zobacz pozostałe teksty z cyklu. Dostępne są tutaj.