Danubia NanoTech najlepszym startupem w regionie CEE. Wielki Finał konkursu PowerUp! rozstrzygnięty

Dodane: 23.05.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Już po raz piąty startupy z 24 krajów Europy Środkowo-Wschodniej stanęły do walki w organizowanym przez InnoEnergy konkursie PowerUp!. Danubia Nanotech ze Słowacji pokonał ponad 300 konkurentów, otrzymując szansę na globalny rozwój biznesu. Galę finałową podczas konferencji Impact’19 zwycięzcy opuścili z czekiem na 50 000€ oraz szansą na zaproszenie do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy.
Laureaci zaprezentowali grafenowy czujnik przeznaczony do monitorowania temperatury powierzchniowej. Produkt, w postaci bardzo cienkiej folii, można nałożyć na dowolne nie-metalowe podłoże. Rozwiązanie może być stosowane m.in. w bateriach pojazdów elektrycznych i akumulatorach sieciowych, przedłużając ich żywotność i zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.

– Zgłosiliśmy się do PowerUp! dlatego, że poszukiwaliśmy wsparcia nie tylko w postaci określonego kapitału, ale również doradztwa i mentoringu. InnoEnergy jest właśnie takim inwestorem, dlatego bardzo cieszymy się, że dostaliśmy szansę, aby z nim współpracować. Nasze plany na najbliższą przyszłość to zakończenie testów i wprowadzenie produktu na rynek – mówi Patrik Krizansky, odpowiedzialny za Business Development w Danubia NanoTech

Drugie miejsce i 10 000€ przyznano Atlant 3D z Łotwy, którego projekt umożliwia wykorzystywanie druku 3D do prototypowania mikro i nano systemów oraz urządzeń. Ostatnie miejsce na podium oraz nagrodę w wysokości 5 000€ otrzymał startup V-Chiller z Węgier, autor urządzenia chłodzącego opartego na metodzie próżniowej.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się w Krakowie podczas Impact’19 – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w tej części Europy. Przed jury oraz publicznością, skupiającą m.in. inwestorów, przedstawicieli przemysłu, a także mediów, swoje produkty i usługi zaprezentowało 14 startupów. Finaliści to laureaci rozgrywek na szczeblu krajowym, które odbyły się na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Serbii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i Grecji. Nasz kraj reprezentował startup FLYO Boards ze swoim projektem innowacyjnej deski surfingowej.

– Warto podkreślić, że PowerUp! to konkurs nie tylko dla firm energetycznych. Szukamy rozwiązań dla przemysłu także z obszaru mobilności, technologii czystego powietrza, ciepłownictwa, cleantech czy szeroko pojętych technologii smart. Tym, co wyróżnia nas spośród innych konkursów dla startupów jest wszechstronne i kompleksowe wsparcie w rozwoju działalności. Uczestnicy wiedzą, że oprócz nagród pieniężnych, czeka na nich także solidna dawka mentoringu, a nawet pomoc w pozyskaniu pierwszych partnerów czy klientów – tłumaczy Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.

Wszystkie finały, zarówno krajowe jak i główny, poprzedziły dwudniowe warsztaty, prowadzone przez uznanych coachów i mentorów biznesowych. Uczestnicy mieli wówczas szansę m.in. zweryfikować swoje modele biznesowe z oczekiwaniami rynku oraz udoskonalić umiejętność prezentacji. Dla wielu jednak, głównym powodem wzięcia udziału w PowerUp! jest perspektywa zaproszenia do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy, jednego z najlepszych tego typu programów w Europie. Dostęp do inwestycji na poziomie 150 000€ i budowanego przez lata know-how InnoEnergy otwierają startupom drzwi do rozwoju w skali międzynarodowej.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano dodatkową nagrodę specjalną Clean Air Challenge Award. Otrzymał ją startup Roofit.solar, producent materiałów do pokrycia dachów, będących jednocześnie panelami do wytwarzania energii. Sponsorem nagrody była firma Veolia, która tworzy, rozwija i wdraża innowacyjne rozwiązania, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

– W Polsce stan powietrza jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją samorządy i przemysł. Dlatego wszystkie rozwiązania, które przyczyniają się do jego poprawy, zasługują na uznanie i wsparcie. Bardzo cieszę się, że firmy startupowe tworzą nowe technologie w tym zakresie i podzielają misję Veolii – odnawianie zasobów świata i troskę o środowisko. Jestem dumny, że to właśnie Veolia jest pierwszym mecenasem nagrody Clean Air Challenge Award – powiedział Fabien Ferrer, wiceprezes zarządu i zastępca dyrektora generalnego grupy Veolia w Polsce.

Udział w konkursie to dla startupów również szansa na spotkanie z wiodącymi przedstawicielami sektora energii czy cleantech. Wśród głównych partnerów tegorocznej edycji konkursu znalazły się firmy: RAFAKO, D.TEK, ZSE Group oraz Enerjisa, którzy wśród prezentowanych rozwiązań szukali obiecujących technologii.

– PowerUp! jest dla nas szansą na poznanie najnowszych trendów i rozwiązań z obszarów, które uważamy za przyszłościowe i bliskie działalności RAFAKO, a więc m.in.: elektromobilności, odnawialnych źródeł energii, paliw alternatywnych czy magazynów energii. To również świetna okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń z innymi partnerami konkursu – tłumaczy Michał Maćkowiak, Head of Innovation w RAFAKO S.A.

– Szukamy rozwiązań w zakresie produkcji gazu i węgla, wytwarzania ciepła, energii odnawialnej, budowy sieci, e-mobilności, efektywności energetycznej i obsługi klienta – dodaje Emanuele Volpe, DTEK Chief Innovation Officer.

– Grupa ZSE nieustannie oferuje innowacyjne rozwiązania energetyczne swoim klientom i współpracuje z innowacyjnym ekosystemem w sektorze energetycznym. PowerUp! zapewnia wyjątkową możliwość uczenia się od inspirujących startupów energetycznych i wspierania ich – mówi Andrej Juris, Executive Director and Chairman of the Board of Directors, Západoslovenská distribučná (ZSD).

– Jako Enerjisa wierzymy, że zrównoważone rozwiązania mogą być tworzone tylko poprzez partnerstwo wszystkich interesariuszy. Innowacyjne i sprawne rozwiązania, zorientowane na najważniejsze problemy urbanizacyjne i stawiające w centrum klienta, są celem Enerjisa. W związku z tym, jesteśmy dumni z bycia częścią PowerUp!, konkursu dla startupów, który łączy nas z najbardziej  imponującymi pomysłami w całej Europie – wyjaśnia Fezal Okur, Chief Strategy and Business Development Officer Enerjisa Enerji AS.

W jury konkursu zasiadali Jakob Ruiter, CEO InnoEnergy Benelux oraz reprezentanci tegorocznych partnerów konkursu: DTEK, RAFAKO, ZSE Energia i Enerjisa. Gospodynią wieczoru była LJ Rich, dziennikarka i prezenterka, znana m.in. z programu BBC News’ Click oraz Radio 5 Live. Na scenie, oprócz uczestników tegorocznej edycji, zaprezentowali się przedstawiciele startupów HYGEN, Gradis i Skeleton Technologies, którym fundusz InnoEnergy pomógł rozwinąć skrzydła w poprzednich latach. W ramach panelu success stores podzielili się z publicznością swoim przepisem na biznesowy sukces.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem