DataWalk pomaga ubezpieczycielom przewidzieć oszustwa. Właśnie pozyskało 15 mln zł

Dodane: 15.10.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Spółka DataWalk pozyskała 15,04 mln zł w ramach subskrypcji prywatnej akcji serii N. Subskrypcja obejmowała 327 000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 0,1 zł każda. Akcje serii N wyszły po cenie emisyjnej równej 46 zł.

Akcje, o których mowa, zostały zaoferowane 11 inwestorom instytucjonalnym.

30 września tego roku DataWalk poinformowało, że zakończyło proces negocjacji z wybranymi inwestorami instytucjonalnymi. Proces dotyczył ich uczestnictwa w ewentualnej subskrypcji prywatnej akcji i podjął uchwały w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w granicach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy.

DataWalk zacznie współpracę z Kooperativa

Niedawno spółka poinformowała o rozpoczęciu planowanej współpracy z Kooperativa.

DataWalk to system związany z przeciwdziałaniem oszustwom. Łączy reguły ekspertów i sztuczną inteligencję z analizą sieci, zwiększając zdolność analityków do wykrywania podejrzanych zdarzeń. Narzędzie pozwala ubezpieczycielowi wykryć oszustwa, które jeszcze się nie wydarzyły, tzw. oszustwo jutra. Poza tym jest w stanie wykryć nowe wzorce oszustw oparte na analizie trendów, analizie tekstu i analizie danych z Internetu.

DataWalk będzie wspierać analityków z biura ds. zwalczania nadużyć finansowych w Kooperativa w zakresie szkód związanych z odsetkami w zakresie oszustw, opracowywania nowych schematów zwalczania oszustw, dochodzeń i korzystania z analizy linków (analizy graficznej). Mechanizm oceniania DataWalk będzie wykorzystywał połączenie najlepszych technologii współczesnego świata analityki, łącząc modele uczenia maszynowego, przetwarzanie języka naturalnego (NLP), zaawansowane reguły ekspertów i algorytmy graficzne (tj. analiza sieci społecznościowych lub SNA), a także anomalie i trendy. Pozwoli to Kooperativa wyeliminować wszelkie próby oszustwa z wielką skutecznością. Ponadto wbudowane analizy śledcze DataWalk znacznie przyspieszą szczegółową analizę spraw i zgromadzą dowody.

Paweł Wieczyński, CEO DataWalk, ma nadzieję, że implementacja systemu w Kooperativa okaże się początkiem dla innych projektów dla Vienna Insurance Group. Prowadzone są już rozmowy z innymi firmami w grupie.

Czym zajmuje się DataWalk?

DataWalk (dawniej PiLab) to podmiot technologiczny, który jako jeden z nielicznych na świecie zbudował na bazie własnej technologii produkt analityczny rozwiązujący globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa. Platforma DataWalk łączy miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdując zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) i przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna). Spółka była notowana na NewConnect od 2012 r., a w 2019 r. zadebiutowała na rynku głównym GPW.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem