DB Schenker testuje autonomiczne roboty. Urządzenia będą wykorzystywane w logistyce

Dodane: 19.11.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Firma logistyczna DB Schenker testuje w swoich magazynach autonomiczne roboty, które działają na bazie sztucznej inteligencji. Urządzenia przenoszą ładunki o wadze do 800 kg i mają pomóc przygotowywać przesyłki do transportu.
Roboty wykorzystywane obecnie przez DB Schenker wyprodukowała firma Gideon Brothers. DB Schenker pierwsze testy urządzenia rozpoczął w swoim oddziale w Lipsku.

Autonomiczne roboty potrzebne są do automatyzacji zadań związanych z bieżącą realizacją zamówień. Przyspieszają proces zamówień i pozwalają pracownikom skoncentrować się na innych obowiązkach.

Technologia Visual Perception

Samojezdna maszyna posiada Robot Autonomy System z technologią Visual Perception, która łączy możliwości deep learning z kamerami stereoskopowymi.

Technologia Visual Perception umożliwia bezpieczne poruszanie się robota pomiędzy pracownikami a sprzętem, w tym innymi ruchomymi maszynami. Roboty mają możliwość wymiany akumulatorów bez przerywania pracy, co pozwala zredukować czas przestoju.

Kilka tygodni po rozpoczęciu przedsięwzięcia DB Schenker dodał więcej nowych punktów odbioru i wydawania towarów. W pierwszym miesiącu trwania testu przeciętna odległość pokonywana przez robota wynosiła ponad 26 km tygodniowo.

Matija Kopić, prezes i współzałożyciel firmy Gideon Brothers, mówi, że stworzone przez nich roboty postrzegają świat tak jak ludzie: przetwarzają dane wizualne, rozumieją co je otacza i jak to się odnosi do powierzonych im zadań. Ponadto Kopić uważa, że urządzenia działające w oparciu o sztuczną inteligencję sprawdzą się tam, gdzie zawodzi stara technologia. Wkrótce takie roboty będą powszechnie używane w branży przemysłowej.

Yandex też stworzył samojezdnego robota

Słowa prezesa Gideon Brothers zdaje się potwierdzać Yandex, właściciel rosyjskiej wyszukiwarki internetowej, który zaprezentował niedawno sześciokołowego robota z chłodnicą do dostarcznia żywności.

Autonomiczny robot, nazwany „Rover”, posiada zestaw czujników i zamontowaną na górze tablicę lidarów. Urządzenie porusza się z prędkością średniego tempa chodu człowieka. Zawiera oprogramowanie, które pomaga omijać ludzi, zwierzęta oraz inne obiekty, które mogą stanąć mu na drodze.

Pierwsze testy Rovera odbyły się w głównym kampusie korporacyjnym Yandex w Moskwie w różnych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

fot.mat.pras. DB Schenker 

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem