Déhora to międzynarodowa firma doradcza wyspecjalizowana w kompleksowym wsparciu firm, działających w oparciu o zmianowość i nieregularność systemu pracy, w planowaniu czasu pracy ich pracowników oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy w Łodzi zajmie się prowadzeniem badań nad czasem pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Celem jest dostarczenie firmom wiedzy, popartej badaniami, tak aby w rzeczywistości postcovidowej dać im gotowe narzędzia i drogowskazy, odnośnie optymalnego planowania czasu pracy.
Z jednej strony obserwujemy, że podejście do czasu pracy, w przedsiębiorstwach zmianowych i firmach produkcyjnych, nie zmieniło się zbytnio od lat 60-tych ubiegłego wieku, z drugiej widzimy, że innowacje w tym aspekcie dotyczą jedynie przestawienia się z planowania na papierze czy w aplikacji Excel na nowoczesne systemy IT.
Digitalizacja jest szansą na wprowadzenie znacznie więcej fundamentalnych zmian niż tylko samego wykorzystania nowych technologii. Kluczowa jest zmiana filozofii i zaproponowanie nowego, innowacyjnego oraz dopasowanego do „tu i teraz” podejścia do czasu pracy w zmieniającej się rzeczywistości.
Pierwszym projektem, jaki zostanie zrealizowany w Centrum Badawczym Czasu Pracy będzie wspólny raport Déhora razem z partnerami: „Czas pracy w czasie pandemii. Nowe wyzwania, nowe rozwiązania”, którego premiera jest planowana właśnie w Łodzi.
Intencją Centrum Badawczego Czasu Pracy w Łodzi jest badanie firm pod kątem ich gotowości do zmian. Przykładowo: wiele się mówi dziś o skracaniu wymiaru czasu pracy. Jednak taka dyskusja jest pozbawiona głębszego sensu w przypadku, gdy nie znamy zarówno ram społecznych jak i ograniczeń w samych przedsiębiorstwach.
Łukasz Chodkowski, Dyrektor Zarządzający Déhora Polska, komentuje: – Chcemy, aby aspekty związane z pracą nieregularną, zdrowiem pracowników zmianowych, jak i oddziaływaniem społecznym pracy nocnej i zmianowej, były jak najszerzej rozpoznane i zbadane. Społeczeństwo, w wyniku bardzo radykalnych zmian wywołanych pandemią wirusa COVID-19, zostało de facto zmuszone do zmiany trybu czasu pracy i podejścia do niego.
Dodatkowo, zjawisko multipokoleniowości i gig economy ma już obecnie duży, a przewiduje się, że będzie miało jeszcze większy, wpływ na funkcjonowanie polskich firm w tych trudnych czasach pandemii oraz w nowej rzeczywistości, jaka wytworzy się po niej. Obecnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować, jakie dalekosiężne skutki wywołają te zmiany, również na płaszczyźnie społecznej. Dlatego też długofalowym celem jest szukanie rozwiązań, które lepiej pomogą odnaleźć się przedsiębiorcom w nowych okolicznościach oraz zrozumieć zmieniające się oczekiwania pracowników, dając firmom poczucie dobrze podejmowanych decyzji związanych z czasem pracy.
– Wybraliśmy Łódź, ze względu na jej wyjątkowość pod względem historycznym, jak i biznesowym. Uważamy ją za kolebkę innowacyjności, a właśnie hasłem „innowacyjność” kierowaliśmy się tworząc Centrum Badawcze Czasu Pracy Déhora. Co ważne to właśnie Łódź, a nie Praga czy Amsterdam została uznana za najlepszą lokalizację na prowadzenie tego typu międzynarodowych działań przez naszą firmę. Jesteśmy z tego dumni – podsumowuje Łukasz Chodkowski.