Delaware, czyli amerykański raj podatkowy. Dlaczego warto założyć tam spółkę?

Dodane:

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Coraz więcej startupów, myśląc o globalnym rozwoju, zakłada spółki w stanie Delaware, miejscu, w którym znajduje się blisko 50-proc. amerykańskich korporacji i prawie połowa wszystkich amerykańskich spółek giełdowych. Sprzyjają temu tamtejsze przepisy prawne.

fot. unsplash.com

Amerykański raj podatkowy 

Delaware jest jednym z 51 stanów USA, przez wielu jest określany mianem raju podatkowego. Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w stanie Delaware jest spółka LLC (Limited Liability Company). Spółka LLC łączy ze sobą cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki osobowej.

Stan Delaware cieszy się niezwykłą popularnością wśród startupów, dzięki uproszczonym przepisom dotyczącym prowadzenia spółek oraz łatwości powołania spółki – można stać się jej właścicielem bez wychodzenia z domu, dzięki certyfikowanym agentom. Zaletą prowadzenia spółki LLC w Delaware jest łatwy dostęp do amerykańskiego rynku oraz kapitału inwestorów. Fundusze venture capital i aniołowie biznesu przychylniej patrzą na projekty posiadające amerykańską strukturę prawną.

Dotyczy to szczególnie stanu Delaware, który ze względu na korzystne przepisy i spore możliwości optymalizacji podatkowej jest zagłębiem najbardziej innowacyjnych firm. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie Delaware wśród polskich startupów.

Prawo stanu Delaware jest jednym z najbardziej uniwersalnych wśród wszystkich stanów USA, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie spółki na rynku amerykańskim. Delaware chroni prywatność inwestorów i przedsiębiorców, nie podając do publicznej wiadomości ich danych. Stan przyciąga inwestorów niezwykle liberalną polityką podatkową zwalniającą firmy całkowicie z jakiejkolwiek formy opodatkowania od zysków osiągniętych poza Stanami. Firma, która całość przychodów osiąga poza USA także nie zapłaci żadnego podatku dochodowego – stąd miano amerykańskiego raju podatkowego. 

Spółka w Delaware. Ochrona majątku i kapitału

Spółka LLC w Delaware zapewnia właścicielom wysoki poziom poufności. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dane właścicieli oraz zarządzających spółką nie są podawane do publicznej wiadomości, stan wymaga podania jedynie informacji na temat tożsamości jednego udziałowca spółki.

Za dużą popularnością Delaware stoi także ograniczona odpowiedzialność właścicieli za zobowiązania spółki. Zgodnie z przepisami żaden z udziałowców lub menedżerów nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania spółki. Dzięki temu spółka w Delaware świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie przed wierzycielami oraz ewentualnymi sporami sądowymi. Udziałowcy oraz menedżerzy spółki mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jedynie w przypadku udowodnienia rażąco niedbałego działania na niekorzyść spółki. Kolejną zaletą spółki w Delaware jest brak wymiany informacji finansowych z państwami europejskimi.

Powołanie spółki w Delaware jest możliwe bez wychodzenia z domu. Dzięki usługom profesjonalnych doradców już za niespełna 1000 dolarów można zostać posiadaczem spółki w prestiżowej lokalizacji, która otwiera drzwi wielu inwestorów. Stąd już krótka droga do podboju globalnego rynku lub znalezienia poważnego inwestora.

Agnieszka Moryc

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).