Demo Day Scale już za nami! Relacja z toruńskiego programu akceleracji

Dodane: 21.04.2015

Marta Ławrynkowicz

Udostępnij:

W piątek 17 kwietnia odbył się finał programu akceleracji SCALE – Demo Day SCALE. Projekt to inicjatywa toruńskiego inkubatora Smart Space. Jego pierwsza część miała na celu wyłonienie najbardziej obiecujących startupów, które w drugim etapie będą walczyć o dofinansowanie projektu.

fot. materiały prasowe

Pierwszy etap, którego zwieńczeniem było Demo Day SCALE, to pięciodniowe warsztaty. Wybrane startupy miały na nich możliwość zdobycia wiedzy o prowadzeniu firmy internetowej. Zakres poruszanych problemów był bardzo szeroki – od modelu biznesowego po sprzedaż. Warsztaty odbywały się pod okiem wyselekcjonowanych mentorów: ekspertów z polskich funduszy inwestycyjnych czy firm technologicznych.

Podczas finału wszystkie startupy prezentowały swój pomysł przed publicznością: sędziami, mentorami, inwestorami, gośćmi.

Jako pierwsza wystąpiła grupa getAdvice. Ich pomysł to specjalny panel dla e-sklepów, przez który sprzedawcy będą mogli rozmawiać się ze swoimi klientami. Panel ma na celu nie tylko kontakt, ale również określenie, z którym klientem warto porozmawiać, ponieważ jest o krok od zakupu.

Dlab pitchował jako drugi. Grupa pracuje nad specjalną aplikacją, która ma zsynchronizować kalendarz rezerwacji hotelu z booking.com. Program pomaga zwiększyć liczbę wynajętych pokoi oraz zmniejszyć overbooking, czyli rezerwowanie miejsc dla większej liczby osób niż może pomieścić hotel, przy założeniu, że część rezerwujących zrezygnuje.

Korepetica z kolei zaprezentowała publiczności działającą i zarabiającą już platformę e-learningową, przygotowującą maturzystów do egzaminów. Platforma zawiera e-wykłady, zarówno filmy wideo, testy, jak i lekcje udzielane na żywo. Wszystkie materiały zostały opracowane przez wykładowców akademickich. Projekt oraz pitch Korepetici wzbudził widoczny entuzjazm publiczności. Uwagę zwracała przede wszystkim świetnie przygotowana prezentacja.

fot. materiały prasowe

Po Korepetice przyszła kolej na wystąpienie Total Football Manager. Panowie bez wątpienia zdobyli serca wszystkich fanów piłki nożnej. Projekt pozwala wcielić się w rolę managera drużyny piłkarskiej. Manager jest dostępny w wersji desktopowej i mobilnej, a tylko wersję na Windows Phone pobrano już 180 000 razy. Dzięki managerowi można rywalizować z drużynami z całego świata.

Jako ostatni przemawiali GetBadges. Ich pomysł to platforma gamifikacyjna dla developerów. Jej cel to zwiększenie ich produktywności oraz przywiązania do pracy.

Po przemówieniach nadszedł czas na sesje mentorskie. Mentorzy siedzieli w grupach przy pięciu stolikach. Co piętnaście minut zespoły przesiadały się do kolejnego stolika, tak aby poznać zdanie wszystkich specjalistów na temat swojego pomysłu oraz wystąpienia. Następnie głos zabrał Dominik Majewski z SATUS Venture. Opowiedział o działalności grupy oraz najlepszych projektach, w które zainwestowali.

Demo Day SCALE kończyło rozdanie nagród. Nagrodę Marszałka Województwa otrzymał Total Football Manager. Nagrodą Prezydenta Miasta uhonorowana została Korepetica.

To jednak dopiero pierwszy etap programu akceleracji przygotowanego przez inkubator Smart Space. W drugim etapie wszystkie startupy będą miały szanse na zdobycie dla swojego projektu dofinansowania w wysokości 75 000 zł. Dofinansowanie łączy się również z wsparciem mentorskim oraz udostępnieniem wielu przydatnych narzędzi.

Drugi etap SCALE, do którego zapraszamy wybrane spośród pięciu projektów biorących udział w warsztatach, trwa 6 miesięcy – tłumaczy Łukasz Ozimek, dyrektor Smart Space – Startupom zapewniamy wówczas trzy rzeczy. Po pierwsze, indywidualne sesje mentorskie z ponad 30-ma inwestorami, ekspertami od e-biznesu i przedsiębiorcami. Po drugie, dostęp do szeregu specjalistycznych narzędzi IT. Od infrastruktury Exea Data Center przez narzędzia analityczne IBM, produkty Microsoft, po miejsce do pracy w inkubatorze Smart Space. Ponadto w wybrane startupy inwestujemy 75.000 złotych.

Pozostaje tylko czekać z niecierpliwością na ostateczne rozstrzygnięcie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem