DHL Express wkrótce zacznie realizować dostawy e-samolotami „Alice”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

DHL Express wkrótce zacznie realizować dostawy e-samolotami „Alice”

Udostępnij:

DHL Express jako pierwszy na świecie zamówił dwanaście w pełni elektrycznych samolotów towarowych „Alice” firmy Eviation. Premierowy lot odbył się w 2022 r., a już wkrótce „Alice” będzie mógł realizować dostawy e-commerce. E-samoloty cargo mają uzupełnić flotę DHL Express w 2027 r.

Jest to kolejny krok przewoźnika w kierunku tworzenia zeroemisyjnej sieci logistycznej Express, wykorzystującej transport elektryczny. Ta inicjatywa wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy DHL, jak również stanowi ważny krok w kierunku dekarbonizacji sektora.

– Uzupełnienie floty powietrznej DHL Express o te innowacyjne samoloty to kolejny krok, który podejmujemy jako Grupa w celu minimalizacji wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. Już wkrótce możliwe będą pierwsze dostawy dla e-commerce, realizowane przy użyciu „Alice” i chcemy być częścią tej zielonej rewolucji branży logistycznej – komentuje Agnieszka Łukawczyk, wiceprezes ds. operacji w DHL Express Polska.

Samolot „Alice” może być obsługiwany przez jednego pilota i przewieźć maksymalnie 1130 kg ładunku. Jego zasięg zaś wynosi do 460 kilometrów. Ładowanie niezbędne dla godzinnego lotu potrwa maksymalnie 30 minut. Proces ten mógłby odbywać się podczas operacji załadunku i rozładunku, co zagwarantuje terminowość dostarczania przesyłek przez DHL Express na całym świecie. Model może być wykorzystywany do obsługi tras dowozowych. Warto też zauważyć, że wymaga mniejszych inwestycji w infrastrukturę stacji.

Zobacz także

Plebiscyt ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość” – szansa na promocję ekostartupów

Bill Gates zainwestował w projekt samolotu wodorowo-elektrycznego