Łukasz Nawrocki: Tworzymy przestrzeń niepohamowanego wzrostu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Łukasz Nawrocki: Tworzymy przestrzeń niepohamowanego wzrostu

Udostępnij:

– Programy akceleracji umożliwiają startupom nie tylko pozyskanie wynagrodzenia za ich produkty czy usługi. To także dostęp do tzw. smart money, które w przypadku holdingu Digital Now! należy rozumieć jako możliwość korzystania z zasobów korporacji, takich jak unikalne know-how, sieć kontaktów czy wiedzy o klientach z branży i ich potrzebach – mówi Łukasz Nawrocki, prezes zarządu Digital Now! Holding.

Akceleracją zwykle zajmują się podmioty wyspecjalizowane we wsparciu startupów. Tymczasem Digital Now! Holding oferuje rozwiązania dla sklepów internetowych. Skąd pomysł, aby akcelerować startupy?

Projekt programu akceleracji jest naturalną konsekwencją poszerzania oferty Digital Now! Holding. Chcemy, aby był swego rodzaju dopełnieniem całego spektrum działań dla e-commerce, który tworzymy już od wielu lat poprzez skupianie spółek wyspecjalizowanych właśnie w tej branży. Dzięki bogatemu doświadczeniu wiemy, że chcąc utrzymać pozycję lidera na rynku, trzeba być zawsze o krok przed tendencjami konsumentów. To my sami musimy kreować trendy rynkowe. Siłą napędową szybko rozwijającej się sprzedaży internetowej jest innowacja, stąd pomysł na współpracę ze startupami, które dzisiaj są najlepszym źródłem nowatorskich rozwiązań.

Dzięki programowi akceleracji początkujący przedsiębiorcy mają możliwość testowania swoich rozwiązań od razu w warunkach rynkowych oraz mogą uzyskać niezbędne finansowanie. Natomiast nasi klienci-partnerzy technologiczni projektu zdobędą w ten sposób dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz świeżego spojrzenia na branżę i jej potrzeby.

Jakie są Państwa dotychczasowe doświadczenia we współpracy ze startupami?

W ramach holdingu Digital Now! mamy duże doświadczenie w zakresie rozwoju produktów i usług – począwszy od etapu prezentacji wewnętrznej, aż do osiągnięcia statusu dojrzałej spółki, generującej milionowe przychody. I choć po raz pierwszy organizujemy program skierowany bezpośrednio do środowiska startupowego, to jestem przekonany, że jesteśmy na to dobrze przygotowani. W naszej działalności opieramy się nie tylko na własnym doświadczeniu – czerpiemy także z każdej współpracy nawiązanej z naszymi partnerami. Barierą wejścia do biznesu jest wyzwanie związane z pozyskaniem środków dlatego, we współpracy z VC przeznaczamy na nasz program 2 miliony.

Poprzez obecność naszego holdingu na 3 kontynentach i szereg strategicznych partnerstw wiemy, jak docierać do klientów z dynamicznie rozwijającego się sektora gospodarki, jakim jest e-commerce. Nasze doświadczenia pomogą startupom w przyszłym skalowaniu ich biznesów, a współpraca będzie unikalną okazją do testowania ich rozwiązań od razu w praktyce, pod okiem ekspertów.

Dlaczego ich założyciele potrzebują wsparcia większych podmiotów, takich jak Grupa iCEA?

Programy akceleracji umożliwiają startupom nie tylko pozyskanie wynagrodzenia za ich produkty czy usługi. To także dostęp do tzw. smart money, które w przypadku holdingu Digital Now! należy rozumieć jako możliwość korzystania z zasobów korporacji, takich jak unikalne know-how, sieć kontaktów czy wiedzy o klientach z branży i ich potrzebach. Tego rodzaju niematerialne zasoby mają często wartość zdecydowanie większą niż samo wynagrodzenie, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorstw. Trudno zdobyć je z jakichkolwiek innych źródeł, a stanowią nieocenione wsparcie, które można wykorzystać w skalowaniu swojej działalności. Druga sprawa to finansowanie działalności, w tym aspekcie również jesteśmy znaczącym wsparciem dla firm, które wybierzemy do współpracy.

Jakich startupów poszukujecie do udziału w programie?

Program akceleracji Digital Now! skierowany jest do pomysłów z szeroko rozumianego e-commerce. Poszukujemy rozwiązań z zakresu martech’u, zespołów z zamkniętymi MVP. Kilka przykładowych obszarów, które stanowią szczególne pole naszego zainteresowania to m.in. zaplecze dotyczące komunikacji opartej na chatbotach w messengerach, technologie emisji (adserver/tracking konwersji), SEO/SEM, marketing automation, analityka/BigData, reklama natywna, działania w modelach efektywnościowych e-commerce, adfraud detection i brand fafety, czy platformy lojalnościowe.

W kontekście dojrzałości rozwiązania skupiamy się na innowacyjnych projektach, które możemy weryfikować z naszymi partnerami. Interesują nas więc zespoły posiadające minimum zamknięte MVP, pozwalające na potwierdzenie hipotezy biznesowej.

Digital Now! Holding planuje przeznaczyć na program akceleracji 2 miliony złotych w ciągu dwóch lat. W praktyce jak duże wsparcie finansowe otrzymają właściciele poszczególnych projektów? I na co będą mogli przeznaczyć te pieniądze?

Wiedzieliśmy, że tworząc program akceleracji, musimy być przygotowani na rozwiązania na różnym poziomie dojrzałości. Postawiliśmy zatem na elastyczne podejście, w którym chcemy odpowiadać na indywidualne potrzeby wybranego projektu. Głównym celem oferowanego przez holding finansowania jest przystosowanie i rozwój założeń, by jak najpełniej odpowiadały zdefiniowanym potrzebom klienta. Budując program, skupiliśmy się także na wartości dodanej, jaką jesteśmy w stanie zaoferować startupom, dzięki międzynarodowym strukturom firmy.

Finansowanie planujemy realizować przy wsparciu naszych partnerów. Fundusze inwestycyjne, które współpracują z nami przy tworzeniu programu akceleracji, dysponują szeregiem instrumentów finansowych dedykowanych przedsięwzięciom na różnym etapie rozwoju, co daje nam pewność, że będziemy w stanie zapewnić wybranym w programie projektom taki poziom wsparcia, który będzie niezbędny do rozwoju ich rozwiązania.

Oprócz finansowania akcelerowane startupy będą współpracować z wybranymi partnerami technologicznymi (klientami Grupy iCEA). Na czym ma polegać ta współpraca? Jakie wsparcie pozafinansowe od holdingu otrzymają startupy?

Największym zasobem, jaki mogą przekazać nasi partnerzy, jest rynkowa weryfikacja rozwiązań oraz możliwość czerpania z ich unikalnego doświadczenia, płynącego z wieloletniej obecności na rynku. To wyjątkowa możliwość, która pozwoli start-upom udoskonalać i rozwijać swoje rozwiązanie w oparciu o realne potrzeby rynkowe. Perspektywa posiadania partnerów technologicznych, którzy są wiodącymi podmiotami w swoich dziedzinach, w połączeniu z dynamicznym stylem działania i podejmowania decyzji, charakterystycznym dla start-upów, to naszym zdaniem szansa na efekty innowacyjne w skali rynku i przynoszące obopólne korzyści.
Poza wsparciem finansowym i wcześniej wspomnianym dostępem do smart money holdingu, Grupa iCEA będzie również mentorsko i doradczo wspierać projekty, na wszystkich etapach akceleracji. Monitorowane będą również indywidualne postępy każdego z zespołów i stopień realizacji, założonych na początku współpracy „kamieni milowych”, weryfikujących tezę biznesową projektu.

Co czeka startupy po zakończeniu akceleracji? Czy tu Wasza wspólna przygoda się kończy?

Absolutnie nie. Chcielibyśmy, by współpraca nawiązana z Digital Now! Holding podczas programu akceleracji była jedynie pierwszym krokiem na drodze rozwoju wybranych do udziału w programie akceleracji start-upów. Projekty kończące program będą spółkami z jasno zdefiniowanym celem, pierwszymi globalnymi klientami i perspektywą dalszego rozwoju na nowych rynkach. Po zakończeniu programu rozwiązania zespołów, które osiągnęły postawione na początku “kamienie milowe”, zostaną zaprezentowane szerokiemu gronu potencjalnych partnerów w trakcie Demo Day. Dajemy firmom szansę, aby mogły zaprezentować swoje rozwiązania innym zainteresowanym podmiotom oraz zyskać rozpoznawalność w środowisku.

Współpraca z samym holdingiem również nie kończy się na programie akceleracji. Projekty będą w dalszym ciągu rozwijane w strukturach Grupy, a nasza międzynarodowa obecność nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej czy Azji stworzy możliwości dalszego skalowania rozwiązań w perspektywie globalnej.

 

Artykuł powstał we współpracy z Digital Now! Holding