Dla startupów Polska to „rynek pułapka” – Diana Koziarska, SMOK Ventures

Dodane:

Marta Janczewska-Bażak Marta Janczewska-Bażak

Diana Koziarska, SMOK Ventures

Udostępnij:

O pozyskiwaniu pierwszego kapitału rozmawialiśmy z Dianą Koziarską, Founding Partner at SMOK Ventures.

“Polska to taki rynek pułapka – bo to wystarczającej wielkości rynek żeby zbudować dobrą spółkę, ale to nie będzie spółka, raczej, która osiągnie wielkość jaką VC będzie zainteresowane”

Pozyskanie pierwszej rundy finansowania może być dużym wyzwaniem dla młodego startupu. Szczególnie jeżeli jest to pierwszy tego typu projekt założycieli. Dodatkowo konkurencja na rynku wcale nie maleje. I właśnie ten temat poruszamy w nowym odcinku podcastu MamStartup. O pozyskiwaniu pierwszego kapitału rozmawialiśmy z Dianą Koziarską, Founding Partner at SMOK Ventures.

“Akcelerator to jest takie miejsce, gdzie warto iść, jeżeli masz wiedzę branżową ale nie masz wiedzy biznesowe/startupowej”

Rozmawialiśmy z Dianą o początkach ReaktorX i powstaniu SMOK Venture. Z podcastu dowiecie się dla jakich startupów udział w akceleracji będzie najbardziej wartościowy. Nie zabrakło również dyskusji na temat tego jak działają VC i dlaczego tak zależy im aby ich spółki portfelowe mocno się skalowały i wychodziły na kolejne rynki.

“Dla mnie najlepsi founderzy startupów to są osoby, które mają wiedzę branżową. Pracowały w jakiejś branży przez wiele lat, wiedzą jakie są bolączki tych branż, i potem wychodzą i budują ten swój startup”

Każdy startup ma swoje unikalne cele i wyzwania, i to do nich musi dobrać swoją drogę. Czy iść do akceleratora, czy nie? Czy sięgać po pieniądze od inwestora? Czy też może bootstrapować działalność? Bez względu na wybór, niezwykle istotne jest dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych. Jednak bez względu na to jakie decyzje podejmie founder, silny zespół i jasna wizja, są kluczowe do osiągnięcia sukcesu.