Do Nowego Jorku za sześćset złotych. Z nami zaplanujesz całą podróż w kilka minut – Tomasz Koszlak (Planaxy)

Dodane: 22.02.2016

Mam Startup

Udostępnij:

– To pierwsza na polskim rynku multimodalna porównywarka podróży. Pozwala użytkownikom na zaplanowanie całego wyjazdu w jednym miejscu, a zatem rozwiązuje kilka różnych problemów jednocześnie – wybór transportu, noclegi, wynajem samochodów – mówi Tomasz Koszlak, współtwórca Planaxy.

Na zdjęciu: Tomasz Koszlak, jeden z pomysłodawców Planaxy

Najprościej do celu

Tomasz Koszlak wraz z zespołem stworzył algorytm, który aktualizuje bazę promocji kilkanaście razy na dobę, dzięki czemu użytkownik może mieć pewność, że trafia na najlepsze i najświeższe oferty. Większość podobnych portali skupia się tylko na jednym elemencie wyjazdu: samolotach (lub innych środkach transportu), hotelach, ale nie Planaxy. Multimodalność, którą się wyróżnia, pozwala na łączenie różnych środków transportu: samolotów, pociągów, autobusów, taksówek, a nawet komunikacji miejskiej w prawie każdym miejscu na świecie. – System wyszukuje najprostszą oraz najtańszą możliwość dotarcia na miejsce – dodaje Koszlak.

W skrócie: Planaxy pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, bo ułatwi zaplanowanie podróży „od drzwi do drzwi”, czyli od wyjścia z domu aż po zameldowanie się w hotelu. Dziś z systemu korzystają dziesiątki tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie. Dlaczego właśnie w Planaxy znajdują najtańsze oferty? Bo firma nie pobiera opłat oraz dodatkowych prowizji z tytułu rezerwacji od użytkowników, a zarabia na przekierowaniach na stronę partnera – użytkownik dopiero tam dokonuje transakcji: kupuje bilety, rezerwuje noclegi lub wynajmuje samochód. Twórcy startupu dalej rozwijają swój produkt, ale szukają inwestora strategicznego, który wesprze ich w promocji systemu na całym świecie.

Pięć tysięcy przewoźników w jednym miejscu

Tomasz Koszlak i Przemysław Broniszewski w czerwcu 2014 roku zakładają spółkę Interactive Investors Group przy wsparciu kapitałowym funduszu Aligo Capital (należącego do grupy EDORADCA). Niedługo potem ruszają prace nad projektowaniem wyglądu oraz funkcjonalności portalu, które następnie zaczęto wdrażać w życie. Wersja testowa systemu rusza w marcu 2015 roku. – Od tego czasu z każdym miesiącem liczba unikalnych użytkowników wzrasta o ok. 30 % – opowiada Koszlak, współzałożyciel projektu. Nieustannie wprowadza kolejne funkcjonalności, a obecnie firma jest na etapie planowania ekspansji zagranicznej.

Pomysł stworzenia portalu narodził się z własnych doświadczeń turystycznych założycieli: Koszlaka i Broniszewskiego. Prawie dwa lata temu zauważyli, że na polskim rynku nie ma porównywarki, która umożliwiłaby zaplanowanie całej podróży w jednym miejscu. – Do tej pory trzeba było przeglądać bardzo wiele różnych stron, żeby zorganizować cały wyjazd – mówi Tomasz Koszlak. Teraz wystarczy wejść na Planaxy.com, który skupia pięć tysięcy przewoźników. Twórcom portalu od samego początku bliska jest filozofia podróżowania Marka Kamińskiego, zdobywcy obu biegunów, który lubi uczyć się nowych rzeczy i przeżywać kolejne przygody. Dlatego przystaje na propozycję zostania ambasadorem projektu, 

Do Nowego Jorku za 600 złotych

Doświadczenia dwójki założycieli zdobyte przez dziesięć lat pracy w branży interaktywnej pozwalają im zaprojektować wygląd systemu do planowania podróży i przenieść pomysł na produkt. Prace nad nim zajmują im ok. dziesięciu miesięcy, a nad realizacją pomysłu pracuje ponad 25 specjalistów. Od prawie roku ich startup trafia do grupy docelowej jaką są osoby dojrzałe (25-34 lat), zainteresowane planowaniem podróży indywidualnych. Najczęściej interesują ich promocje, jak ta ostatnia. Planaxy oferował lot do Nowego Jorku lub Bangkoku za 600 złotych.

Zespół chce wprowadzić możliwość skorzystania z pakietów City Break, kantora wymiany walut i porównania ofert ubezpieczeń turystycznych. Jeszcze w tym roku planuje wejść do TOP20 największych serwisów turystycznych w Polsce, a za rok do TOP10. – Po wejściu do TOP10 chcielibyśmy osiągnąć ruch na poziomie 800 tysięcy użytkowników na miesiąc – dodaje Tomasz Koszlak. – Obecnie przygotowujemy się do drugiej rundy finansowania i poszukujemy Inwestora, który umożliwi nam ekspansję na rynki zagraniczne – mówi współzałożyciel Planaxy. W zeszłym roku Planaxy.com zakwalifikowało się do finału prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Startup Fest organizowanego przezAgorę S.A.

Artykuł powstał przy współpracy z Planaxy

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem