Do założenia firmy potrzebny jest laptop, internet i głowa pełna pomysłów. 4 rady Alexisa Ohaniana dla początkujących przedsiębiorców

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Współzałożyciel Reddita, Alexis Ohanian, na ubiegłorocznym Tech in Asia Singapore powiedział, że aby założyć firmę, która będzie mieć pozytywny wpływ na świat, nie trzeba wielu narzędzi. Na starcie wystarczą laptop, internet i głowa pełna pomysłów. Udzielił też rad, które mogą pomóc przedsiębiorcom.

źródło: youtube.com

Droga do 280 milionów użytkowników miesięcznie

Singapur jest bardzo ważnym miejscem dla Ohaniana. Własnie tam ponad dziesięć lat temu podjął decyzję o tym, że chce założyć własną firmę. Zainspirowany atmosferą konkursu w National University of Singapore, napisał entuzjastyczną wiadomość do swojego przyjaciela, Steve’a Huffmana. Ten e-mail zainicjował powstanie Reddita.

Pierwotny pomysł Ohaniana i Huffmana został nazwany My Mobile Menu. Był to telefoniczny system zamawiania przeznaczony dla restauracji. Dziś nie wydaje się to niczym przełomowym, ale idea ta pojawiła się u przedsiębiorców jeszcze przed smartfonami. Przez rok pracowali oni nad produktem, ale projekt zakończył się fiaskiem. Restauratorzy wyrazili entuzjazm, ale żaden z nich nie wziął udziału w testach. 

Ohanian uważa, że kiedy ma się startup wszyscy mówią, że to dobry pomysł, ponieważ nikt nie chce powiedzieć założycielowi, że jego pomysł jest okropny lub nie ma sensu. Ostatecznie Ohanian i Huffman opowiedzieli o swoim pomyśle Y Combinatorowi. Zespół akceleratora polubił młodych przedsiębiorców, ale uznał że projekt nie ma sensu. Zaproponowali, aby zrobili coś, co będzie dostępne poprzez przeglądarkę internetową. Zaoferowali również inwestycję o wysokości 12 tysięcy dolarów. W ten sposób narodził się Reddit.

Podczas budowania serwisu internetowego, Ohanian wiele się nauczył. W czasie Tech in Asia Singapore podzielił się lekcjami z początkującymi przedsiębiorcami i inwestorami. Oto 4 rad, które im udzielił. 

1. Pomysły nie mają znaczenia, liczy się wykonanie 

Ohanian uważa, że Startupy powinny robić dokładnie to, czego on i Huffman nie zrobili z My Mobile Menu, czyli przetestować produkt możliwie szybko i powtarzać badania wraz z wdrażanymi zmianami.

2. Nie ma jednej drogi do sukcesu

W czasie rozmowy przypomniał on również, że założyciele nie muszą ograniczać się „zasadami“ panującymi w Krzemowej Dolinie. Uważa on, że innowacje nie ogranicza się tylko do kodu pocztowego w Północnej Kalifornii. Nawet działając z innego kontynentu można wywierać wpływ na świat.

3. Wybieraj przyjaciół, którzy sprawiają, że stajesz się lepszy 

Nieco mniej konwencjonalną poradą udzieloną przez twórcę Reddita jest selekcja znajomych. Uważa on, że relacje to jedna z najważniejszych inwestycji, jakie można zrobić i czasem warto zadać sobie pytanie „czy te osoby sprawiają, że staję się lepszy?“. 

4. Szukaj wskazówek 

Ostatnia rada Ohaniana jest skierowana do inwestorów. Zdradził on sekret sukcesów swojego VC, który polega na szukaniu odpowiednich rodzajów wskazówek. Jako jeden z przykładów wskazał Coinbase, ponieważ zobaczył, że jego współzałożyciel, Brian Armstrong uwierzył w projekt wystarczająco, aby zrezygnować z obiecującego stanowiska w Airbnb. Wspomniany przez niego Soylent również początkowo wydawał mu się szaloną inwestycją, ale dostrzegł, że startup ma aktywną i oddaną grupę zwolenników i to przekonało go do wsparcia projektu. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem