Dobre dane dla polskiej branży IT. Odczyt Barometru za luty

Dodane:

Piotr Nowosielski Piotr Nowosielski

Dobre dane dla polskiej branży IT. Odczyt Barometru za luty

Udostępnij:

Wracamy z analizą odpowiedzi managerów, stojących za sterami polskich spółek technologicznych. Prognozy na luty zapowiadały się wybitnie dobrze, czas zatem przejść do ich weryfikacji.

Odczyt indeksu ITX wyniósł 71,2 pkt i jest on lepszy od poprzedniego miesiąca zaledwie o 0,6 pkt. Prognozy oscylowały nawet w granicach 80 punktów, jednak rzeczywistość sprowadziła optymizm nieco niżej. Odczyt za luty jest natomiast rekordowym i należy o tym pamiętać.

Polska branża IT cały czas się rozwija i w lutym zaliczyła kolejny progres.

Jak zatem wyglądają perspektywy na marzec? Prognoza jest na poziomie 70,3 pkt, czyli powinniśmy być na tak dobrych poziomach, jak w lutym. Sytuacja epidemiczna, która ponownie się zaognia, jeśli ma jakikolwiek wpływ na koniunkturę w IT, to patrząc na dane – jedynie pozytywny.

Kluczowe wnioski na marzec:

  • Rekordowy wzrost wydatków na marketing, aż 45% firm zwiększyło swoje nakłady w tym segmencie i podobnie sytuacja wyglądać będzie w marcu.
  • 60% firm utrzymuje wzrost przychodów w kolejnym miesiącu, przy spadku zaledwie u 12% ankietowanych.
  • W tym aż 79% managerów widzi potencjał do wzrostu w pozyskaniu nowych klientów.
  • 21% firm planuje zwiększenie cen swoich produktów w marcu, przy tylko 4%, które myślą o ich obniżeniu.
  • 80% firm prognozuje wzrost zatrudnienia w marcu.

Ostatni punkt jest szczególnie widoczny na naszych portalach pracy, a teraz będzie o naszym najmłodszym – www.hellohr.pl, który skupia ogłoszenia dla branży HR. W ostatnim kwartale zanotowaliśmy 60% wzrost liczby ogłoszeń, co świadczy o tym, że nie tylko trudno jest znaleźć samych developerów, ale firmy powoli przestają mieć moce przerobowe na zatrudnianie ludzi, do zatrudniania.