Dobrze zaczęty dzień według znanych przedsiębiorców

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy wiedzą, jak dobrze zacząć dzień pracy. Korzystając z ich osobistych doświadczeń, możemy poznać skuteczne sposoby na efektywny poranek. Poznaj wskazówki na temat rozpoczęcia dobrego dnia pracy od pięciu wpływowych ludzi.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

1. Medytuj, żeby oczyścić umysł

Prowadzący na całym świecie szkolenia z zakresu rozwoju osobistego Mateusz Grzesiak, często dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prezentując materiały wideo na YouTube. W jednym z opublikowanych klipów opowiada, że dzień zaczyna najpóźniej o godzinie siódmej rano, bo jak twierdzi zna badania dowodzące, że ludzie którzy najwięcej w życiu osiągają wstają wcześnie rano. Po przebudzeniu, Grzesiak przez minimum dziesięć minut medytuje. „W chwili, gdy obserwuję swoje myśli, żeby od razu zacząć dzień z dobrym – nazwijmy to – umysłowym metabolizmem. Krótko mówiąc na spokoju i na obecności1” – mówi popularny trener.

2. Bądź wdzięczny i wizualizuj marzenia

Pochodzący z Kalifornii Tony Robbins zajmuje się psychologią rozwoju osobistego, jest mówcą motywacyjnym i autorem popularnej książki „Obudź w sobie olbrzyma”. Coach udzielał życiowych rad m.in. Billowi Clintonowi i dla wielu osób stanowi autorytet. Jak według Robbinsa powinno się dobrze zacząć dzień? Po pierwsze, należy okazać wdzięczność za wszystko, co się w życiu posiada, dlatego przez piętnaście minut po przebudzeniu zaleca wyobrażanie sobie dobrych rzeczy jakie nas spotkały. Dodaje, że warto również wizualizować swoje marzenia, bo dzięki temu wprowadzimy się w dobry nastrój2.

3. Wyznaczaj priorytety

Prezes sieci kawiarni Starbucks od dwudziestu pięciu lat wciąż ma ten sam nawyk. Wstaje wcześnie rano, bo o godzinie piątej, robi kawę i czyta popularne dzienniki m.in. Wall Street Jurnal i New York Times. Poranne czytanie pomaga Schultzowi nakierować myśli na właściwe tory i pobudzić się do działania. Kiedy tylko znajdzie się w pracy, w pierwszej kolejności zapoznaje się z raportami i harmonogramem dnia, w ten sposób prezes Starbucksa wyznacza sobie cele i priorytety do wykonania3.

4. Uprawiaj poranną gimnastykę 

Właściciel Pacific Investment Managment, Bill Gross zaczyna dzień pracy już o godzi 4:30. Co wówczas robi? Przegląda prasę. Przedsiębiorcę zwłaszcza interesuje sytuacja panująca na rynkach europejskim i japoński. Siedemdziesięciojednoletni prezes radzi młodym przedsiębiorcom, aby aktywnie zaczynali dzień – on sam tak robi. Gdy ma już za sobą weryfikacje panujących na świecie warunków ekonomicznych, bierze się za ćwiczenia fizyczne. Przez 45 minut jeździ na rowerze, a później przychodzi czas na jogę i stanie na głowie, podczas którego przychodzą mu do głowy najlepsze pomysły4.

5. Rób tylko to, co ważne

Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Stanforda Steve Jobs podzielił się ze studentami i przyszłymi przedsiębiorcami porannym rytuałem i powiedział, że „przez ostatnie 33 lata patrzę rano w lustro i pytam siebie – jeśli dziś miałoby być ostatnim dniem mojego życia, to czy robiłbym to co mam dziś zrobić? I jeśli przez parę dni odpowiedź brzmiała – nie – to wiedziałem, że muszę coś zmienić5”. Proste pytanie, które założyciel firmy Apple zadawał sobie każdego poranka, pomagało mu określić najważniejsze sprawy, którymi powinien się zająć.